2017-06-29

Sfinks rozsiada się w stolicy

Właśnie ruszyła - szesnasta już - restauracja Sphinx w Warszawie. Lokal ma letni ogródek i kącik zabaw dla dzieci.

Sfinks rozsiada się w stolicy Fot. Sfinks Polska

Nowa restauracja została otwarta przy ul. Puławskiej, działa w modelu operatorskim. Sala restauracyjna ma powierzchnię około 250 m2 i pomieści blisko 170 klientów. Dodatkowo w sezonie przy lokalu działa duży ogródek letni, gdzie na powierzchni ponad 100 m2 ustawiono stoliki dla kolejnych 120 osób. Wnętrze jest urządzone zgodnie z najnowszym standardem wystroju w sieci – nowoczesne wzornictwo przeplata się z akcentami orientalnymi i elementami charakterystycznymi dla restauracji Sphinx, jak np. kolorowe lampy z tykw. Sala została podzielona na strefy zapewniające gościom komfort i intymność. Dodatkowo rodziny odwiedzające restaurację mają do dyspozycji strefę zabaw dla dzieci.

- Marka Sphinx jest bardzo popularna, co potwierdzają i badania konsumenckie, i frekwencja w naszych lokalach. Dlatego mimo iż w Warszawie działa kilkanaście restauracji Sphinx, nadal jest miejsce na kolejne – mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, spółki do której należy sieć Sphinx. - W maju ogłaszaliśmy otwarcie lokalu na Polu Mokotowskim, a teraz rusza następny. Na tym z pewnością nie zakończymy otwarć w stolicy. Tymczasem zapraszamy do restauracji przy ul. Puławskiej, która znajduje się w dogodnym miejscu zarówno dla mieszkańców południowej Warszawy, Piaseczna, jak i osób przyjeżdżających do miasta

Sfinks Polska zarządza 108 restauracjami na terenie Polski, w tym siecią 92 restauracji Sphinx (segment casual dining), 13 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 2 restauracjami WOOK (segment casual dining), a także pubem Bolek w Warszawie. Jest też masterfranczyzobiorcą Fabryki Pizzy. Jednocześnie jest trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce. Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system