2017-06-20

Wygodnie na zakupy

Galeria Jurajska ma nowe miejsca postojowe dla rowerów, nowoczesny system zarządzania parkingiem oraz nowy parking dla autokarów.

Wygodnie na zakupy fot. Galeria Jurajska

Aż 92 proc. klientów Galerii Jurajskiej odwiedza ją samochodem – wynika z badań ARC Rynek i i Opinia. Ten odsetek rośnie z roku na rok, w miarę jak wzrasta liczba klientów. Tym bardziej, że galeria stała się popularna nie tylko wśród mieszkańców Częstochowy, ale także mieszkańców miast ościennych m.in. Kłobucka, Myszkowa, Radomska.

Coraz częściej staje się także ważnym punktem postojowym dla kierowców poruszających się krajową „jedynką”. W ich zatrzymaniu ma pomóc m.in. uruchomiona niedawno akcja „Jurajska STOP”, zachęcająca do podróżnych do postoju. – Z roku na rok przybywa samochodów na naszym parkingu. Więcej osób przyjeżdża do nas, niż przychodzi piechotą. To wymaga zmian w działaniu galerii, usprawnienia ruchu i polepszenia komfortu kierowców – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Większy komfort parkowania

To skłoniło zarządców galerii do zainwestowania w infrastrukturę dla zmotoryzowanych. W maju ruszyły prace nad nowoczesnym systemem zarządzania parkingiem w Polsce. Jurajska będzie go miała zainstalowany jako pierwszy obiekt w kraju.

Cały system oparty zostanie na czujkach wyposażonych w tzw. inteligentne kamery. Umożliwiają one obserwację w czasie rzeczywistym każdego samochodu znajdującego się na parkingu. Specjalna kamera zarejestruje zarówno obraz samego samochodu, jak również odczyta jego tablicę rejestracyjną. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś zapomni, gdzie zaparkował swój samochód będzie mógł go z łatwością odszukać. Pomoże w tym specjalna aplikacja, zainstalowana na infokioskach w galerii oraz udostępniona posiadaczom smartfonów.

To nie jedyne usprawnienie, w które inwestuje galeria. Dzięki systemowi łatwiej i szybciej będzie można znaleźć wolne miejsce. Specjalna sygnalizacja świetlna kolorem zielonym będzie wskazywała wolne miejsca postojowe, z kolei kolorem czerwonym miejsca zajęte. Miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych oznaczone zostaną natomiast niebieskim światłem.

O liczbie aktualnie wolnych miejsc informować będą przy wjeździe na parking specjalny totem. Z kolei wyświetlacze w alejkach wskazywać będą wolne miejsca w poszczególnych częściach parkingu. Ma to skrócić czas poszukiwań miejsca oraz wyeliminować błądzenie po parkingu. Nad bezpieczeństwem i sprawnością parkingu czuwać będzie w sumie ponad 600 kamer obsługiwanych przez pracowników monitoringu.

To system, który będzie pomagać naszym klientom wielowymiarowo. Z jednej strony ułatwi zaparkowanie, a tym samym oszczędzi nerwów, z drugiej pomoże znaleźć samochód, jeśli zapomnimy gdzie go zostawiliśmy. Nie bez znaczenia będzie także znacznie większe bezpieczeństwo pojazdów i klientów. Nowy system obejmie bowiem swoim zasięgiem wszystkie miejsca postojowe – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Parkingi dla rowerów, motocykli i autokarów

Dzięki inwestycjom zyskali także rowerzyści. Na początku maja galeria uruchomiła nowy, drugi parking rowerowy mających 36 miejsc postojowych. Powstał on w wydzielonej części parkingu. Strefa, w której można zostawić rower jest stale monitorowana. Znajduje się w niej także samoobsługowa stacja naprawcza z niezbędnymi narzędziami dla cyklistów. Na tym samym poziomie parkingu galeria stworzyła także 27 miejsc postojowych dla motocykli.

Nowych miejsc postojowych doczekali się także kierowcy autokarów. Na zewnątrz galeria stworzyła specjalny parking dla autobusów mogący pomieścić aż 40 pojazdów. Stworzony został on przede wszystkim z myślą o wycieczkach, które przyjeżdżają do Częstochowy, a także z myślą o turystach poruszających się busem trasą północ-południe Polski.

To jedna z kluczowych dla nas inwestycji, dzięki której nasz obiekt staje się atrakcyjny wśród grup wycieczkowych. Specjalnie dla nich stworzyliśmy wygodne miejsca postojowe, dające możliwość odpoczynku, ale także zrobienia w przerwie zakupów w galerii. Parking oddalony jest kilka kroków od wejścia głównego do galerii – mówi Bugajczyk.

Myśląc o kierowcach galeria ma także w planach kolejne inwestycje. – Wkrótce ruszają prace nad nowym parkingiem zewnętrznym. Już dziś widzimy, że w perspektywie kilku lat tego typu miejsca staną się dla nas niezbędne, jeśli myślimy poważnie o przyciąganiu klientów z coraz dalszych okolic Częstochowy – mówi.

 

Anna Smolińska
Anna Smolińska dziennikarz