2017-04-24

Biuro zwabi pracownika

Przestrzeń biurowa już dawno przestała pełnić funkcję wyłącznie miejsca do pracy. Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu biur?

Biuro zwabi pracownika Fot. Tower Communications

Z danych firmy Mikomax Smart Office, specjalizującej się w rozwiązaniach dla nowoczesnych biur, wynika, że dla około 60 proc. osób zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu wygląd i organizacja miejsca pracy mają kluczowe znaczenie.

- To, jak wygląda otaczająca nas przestrzeń, ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszej pracy, poziom koncentracji, a nawet stopień zaangażowania w wykonywane obowiązki - podkreśla Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu oraz członek zarządu Mikomax Smart Office. - Optymalnie zaaranżowana przestrzeń zwiększa satysfakcję i stopień identyfikacji zespołu z firmą. Biuro jest także ważnym elementem budowania wizerunku pracodawcy.

Aby pobudzić pracownika do działania, do dzisiejszych biur wpuszcza się zieleń, naturalne powietrze i dużo światła słonecznego. Projektantom nieobce są elastyczne aranżacje wnętrz, odpowiadające zróżnicowanym czynnościom wykonywanych podczas pracy. Komfortowe, sprzyjające skupieniu warunki muszą towarzyszyć zarówno pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Widzimy więc nie tylko biurka, ale też strefy interakcji w przerwach – np. do wypicia wspólnej kawy, relaksu czy ruchu.
Jak zauważa Michał Styś, dyrektor zarządzający firmy OPG Property Professionals, bardzo istotne jest też utrzymanie właściwej relacji pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami wewnątrz biurowca.

- W tradycyjnie zaprojektowanych obiektach proporcje między open space’ami a mniejszymi pomieszczeniami pozostają stałe, w przeciwieństwie do tego, czego aktualnie potrzebują pracownicy – zauważa Michał Styś. - Przestrzeń biura musi charakteryzować się możliwością elastycznego dostosowania do liczby członków zespołu czy różnych trybów pracy.

Joanna Bełdzińska, koordynatorka znanego projektu OFF Piotrkowska Center w Łodzi, także podkreśla, że elastyczność to jeden z najważniejszych czynników przy tworzeniu i wyposażeniu nowych biur. Za przykład podaje realizowany obecnie projekt Teal Office.

- Biurowiec zaplanowaliśmy tak, by powierzchnie pięter można było dzielić na mniejsze moduły lub łączyć je w celu uzyskania otwartej przestrzeni. Uwolniona od ścian nośnych powierzchnia umożliwia elastyczną aranżację wnętrz, a zastosowanie podłóg technicznych ułatwia późniejsze zmiany aranżacji układów – opisuje Joanna Bełdzińska.

Biuro jako wabik


Zdaniem ekspertów, kiedy zawiodą płace, benefity i pokoje z konsolą do gier, kolejnym orężem w walce o wartościowego pracownika będzie zatarcie granicy pomiędzy miejscem pracy i spędzania wolnego czasu. Kluczem do tego ma być stworzenie właściwej atmosfery i historii miejsca – tzw. placemaking. Za próbę stworzenia takiej przestrzeni na polskim gruncie uznać można Business Garden w Warszawie. Oprócz biur, na terenie kompleksu ulokowano m.in. wewnętrzny ogród z oczkami wodnymi, hotel, centrum konferencyjne, restaurację, bank, pralnię czy punkt kurierski. Zdaniem Joanny Bełdzińskiej, problem przestrzeni tego typu jest jednak dość trywialny: tam nie ma gdzie wyskoczyć po pracy.

- Dlatego Na OFF Piotrkowska pracownie projektowe i architektoniczne, galerie, showroomy i concept store’y dzielą pofabryczne mury z klubokawiarnią, restobarem czy restauracją afrykańską. Odpowiedni dobór najemców oraz rewitalizacja z poszanowaniem dla miejsca dają razem ciekawy efekt synergii, który chcemy rozszerzyć na powstające tu projekty biurowe, Teal Office i Sepia Office - dodaje.

Wzorowany na kompleksie Silicon Docks w Dublinie projekt ma w założeniu połączyć modne knajpy, wyjątkowy klimat rewitalizowanych obiektów oraz branże IT, ITC, BPO i SSC w niespotykany dotąd sposób. Cel? Przyciągnięcie pracowników, którzy oprócz nowocześnie i stylowo wyposażonego biura, szukają ciekawych form spędzenia wolnego czasu w bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkową zachętą dla pracodawców do ulokowania swoich biur na OFFie ma być powstająca na terenie dawnej fabryki przestrzeń dla startupów i młodych firm rozwijających innowacyjne technologie.

- Miejsce z jednej strony stanowić ma atrakcyjną alternatywę dla dotychczasowego biura, co-worku czy pracy w domu, a z drugiej – zapewnić firmom bezpośredni dostęp do utalentowanych pracowników i umożliwić wdrożenie prototypowych rozwiązań w bezpiecznym i twórczym środowisku - podsumowuje Joanna Bełdzińska.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system