2017-03-17

Tańszy wynajem

Czynsze w centrach handlowych w Olsztynie spadają. Co jest tego przyczyną?

Tańszy wynajem fot. Galeria Warmińska

W Olsztynie działa pięć centrów handlowych o łącznej powierzchni 121 tys. m2.Trendem charakterystycznym ubiegłego roku, podobnie jak i w poprzednich latach, były rewitalizacje i rekomercjalizacje starszych obiektów. Zmiany będą kontynuowane także w tym roku – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w aglomeracjach I kw. 2017 r. | Olsztyn”.

Rozwój rynku centrów handlowych w Olsztynie zapoczątkowały w latach 90. sieci hipermarketów – Tesco i Auchan, które zbudowały tu własne obiekty. Najnowszym, a zarazem największym centrum w mieście jest ukończona w 2014 roku Galeria Warmińska o powierzchni 42,5 tys. m2, w której działa 170 lokali m.in. supermarket Piotr i Paweł, sklep RTV Euro AGD, Multikino, marki z grupy Inditex i LPP, H&M, TK Maxx, Smyk, Carry i Martes Sport.

Ważnym punktem na handlowej mapie Olsztyna jest galeria handlowa Aura o powierzchni ponad 24 tys. m2. ze stoma sklepami. W ubiegłym roku obiekt przeszedł znaczące zmiany. Ukończono tu przebudowę strefy restauracyjnej „Strefa Smaku”, w której swoje lokale otworzyły sieci Olimp, Asia Hung, Na Zdrowie! Fresh, Cukiernia Sowa i Grycan. W Aurze pojawiają się także nowi najemcy, np. English Home, Wittchen, Happy Mum, a dotychczasowi, tacy jak Reserved czy 4F, modernizują i powiększają salony. W tym roku w centrum pojawi się także nowy operator spożywczy – marka Carrefour.

Popyt na powierzchnie w centrach handlowych w Olsztynie utrzymuje się na dobrym poziomie, a średni współczynnik pustostanów w mieście na koniec 2016 roku wyniósł 2,6 proc. (wobec 1,5 proc. odnotowanych w grudniu 2015 r.). Najwięcej powierzchni na wynajem dostępnej jest w CH Aura.

Czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Olsztynie plasują się na średnim poziomie i znajdują się w lekkim trendzie spadkowym na skutek wzrostu konkurencji oraz dominacji tzw. rynku najemcy. Najwyższy czynsz za lokal 100-150 m2 GLA na potrzeby mody wynosi ok. 25- 27 EUR/m2/miesiąc.

Anna Smolińska
Anna Smolińska dziennikarz