2017-02-06

Jurajska doceniona

Strefa restauracyjna Galerii Jurajskiej została właśnie nominowana do prestiżowej Property Design Awards 2017 w kategorii "Design - wnętrza: Centrum Handlowe".

Jurajska doceniona fot. Galeria Jurajska

Zeszłoroczna modernizacja food court, czyli strefy restauracyjnej w Galerii Jurajskiej znalazła się w gronie najciekawszych projektów zrealizowanych w ubiegłym roku. Inwestycja właśnie została nominowana do Property Design Awards w kategorii "Design - wnętrza: Centrum Handlowe". Będzie w niej rywalizować m.in. ze Złotymi Tarasami i Halą Koszyki w Warszawie oraz Poznań City Center.

Remodeling strefy restauracyjnej był jedną z największych inwestycji Jurajskiej od jej powstania w 2009 roku. W ramach prac zleconych pracowni Maas Projekt modernizacji poddano ponad 2 tys. m2 galerii. Efekty tej realizacji uznawane są dziś w branży za wzorcowe.

Galeria Jurajska postawiła na całkowitą zmianę aranżacji food court, wprowadzając elementy do tej pory niespotykane w galeriach handlowych. Całą strefę restauracyjną przy pomocy prześwitujących przepierzeń podzielono na kilka części. Podział podkreślono także specjalnymi "dywanami" z terakoty - jest to pomysł nawiązujący do estetyki hiszpańskich restauracji.

W całej przestrzeni utrzymano natomiast loftowy klimat. Food court Jurajskiej to połączenie nowoczesnego design'u z funkcjonalnością. Industrialny klimat wnętrza podkreślają m.in. zawieszone na łańcuchach lampy oraz betonowa posadzka. Elementem dominującym w przestrzeni jest duża, metalowa konstrukcja otoczona żarówkami, która nawiązuje stylistyką do nitowanych szyldów znanych z początków XX w. Dekoracja zajmuje aż dwa piętra!

W części restauracyjnej Jurajskiej ustawiono 100 stolików, ponad 300 siedzisk, a także 172 lampy. Samą strefę podzielono na kilka części - typowo restauracyjną, barową z hokerami i ladą, strefę relaksu z sofami i stolikami kawowymi, a także strefę dla dzieci ze specjalnie przystosowanymi meblami. W przestrzeni nie zabrakło także elementów artystycznych np. olbrzymiej grafiki wypełniającą jedną ze ścian.

Projektanci zdecydowali się także na optyczne zmniejszenie przestrzeni. Efekt uzyskano poprzez podwieszenie ażurowych sufitów oraz pomalowanie ścian na ciemny kolor. Dzięki temu strefa zyskała na przytulności i nie przytłacza typowo galeryjnym klimatem.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas 4 Property Days w Katowicach, które odbywają się w tym roku w dniach 16-19 lutego. 

Anna Smolińska
Anna Smolińska dziennikarz