2014-02-25

Biura do wzięcia

Podaż powierzchni biurowej rośnie szybciej niż popyt. Najemcy mogą więc liczyć na obniżki stawek za wynajem.

Biura do wzięcia fot. Adam Skrzypczak

Przybywa powierzchni biurowej w Polsce – wynika z raportu „Przegląd rynku nieruchomości. Podsumowanie 2013 roku” przygotowanego przez firmę Colliers International. W ciągu całego ubiegłego roku deweloperzy ukończyli projekty o łącznej powierzchni 585 tys. m2, w tym roku powierzchni biurowej ciągle będzie przybywać. Na koniec ubiegłego roku na dziewięciu głównych rynkach w naszym kraju podaż powierzchni biurowej wyniosła 6,3 mln m2.

Najwięcej nowych biur do wynajęcia pojawiło się oczywiście w stolicy, gdzie do użytku oddano blisko 300 tys. m2. Wysoki przyrost powierzchni biurowej zanotowano również we Wrocławiu, gdzie na rynek trafiło blisko 74 tys. m2 oraz w Trójmieście, gdzie ukończono inwestycje o łącznej powierzchni 66,8 tys. m2.


- Wraz ze wzrostem podaży nowej powierzchni biurowej rósł również wskaźnik pustostanów, który na koniec 2013 roku wyniósł 11,9 proc. wobec 9,1 proc. na zakończenie 2012 roku. Biorąc pod uwagę, że w tym roku na rynek ma trafić około 600 tys. m2, wskaźnik pustostanów jeszcze urośnie. Pustostany będą pojawiały się głównie w starszych obiektach, których najemcy będą przenosić swoje siedziby do nowych biurowców – mówi Monika Rajska-Wolińska, dyrektor zarządzający Colliers International w Polsce.


Wysoka podaż powierzchni biurowej będzie miała również znaczący wpływ na ceny najmu. Obniżka czynszów już rozpoczęła się w Warszawie, a specjaliści z Colliers International przewidują, że w tym roku ceny najmu spadną również w innych miastach. (mak)