2017-02-02

Hygge u dentysty

Filozofia szczęścia w wystroju gabinetu stomatologicznego? Da się zrobić.

Hygge u dentysty Dentim Clinic

Katowicka sieć gabinetów stomatologicznych Dentim Clinic uruchomiła nowy gabinet. Mieści się on w centrum handlowym Silesia City Center, ma 120 m2 i mieści w  3 pomieszczenia gabinetowe,  pracownię diagnostyczną oraz poczekalnię. Ciekawostką jest samo wnętrze kliniki. Jest to pierwsza w Polsce placówka medyczna, która w swojej koncepcji architektonicznej wykorzystuje elementy hygge, czyli popularnej ostatnio duńskiej filozofii budowy szczęścia, komfortu i przytulności.

 We wnętrzu Dentim Clinic zamiast surowej medycznej bieli dominują kolory ziemi i naturalne drewno na ścianach, a także szkło.  Tradycyjną poczekalnię zastąpiono tu hyggekrog, czyli "wygodnym kątem", który wypełniono fotelami o różnych kształtach i olbrzymim regałem z książkami dla dzieci i dorosłych.

 Nie ma w gabinecie także tradycyjnej recepcji, jest z to co-workingowa bryła w kształcie koniczyny.   Zgodnie z założeniami hygge Dentim Clinic zrezygnował także z drażniącego światła na rzecz przytłumionego oświetlenia i punktowych doświetleń. Nie zabrakło także charakterystycznych dla hygge faktur m.in. drewna i grubej tkaniny. Za projekt architektoniczny wnętrza odpowiadał Marek Słaboń ze Stodoły Projektowej. Jak podkreślają twórcy gabinetu, wykorzystanie hygge ma ważny cel psychologiczny.

- Wiele osób wciąż ma negatywne skojarzenia ze stomatologią i medycznymi wnętrzami. Gabinetem w Silesii postanowiliśmy przełamać tę konwencję. Wykorzystując elementy hygge stworzyliśmy gabinet, który ma się kojarzyć ze spokojem, relaksem i bezstresową atmosferą, elementami jakich nie spotkamy u dentysty - mówi Arkadiusz Buziewicz, współwłaściciel Dentim Clinic w Katowicach.

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski dziennikarz, PROFIT system