2017-01-30

Dekada nie śpi

Grupa Dekada kończy prace nad budową zintegrowanego centrum handlowo-komunikacyjnego Dekada w Ciechanowie. Wkrótce zacznie kolejną inwestycję w Nysie.

Dekada nie śpi Fot. Grupa Dekada

Dekada Ciechanów to jedenasta inwestycja realizowana przez spółkę Dekada SA - polskiego inwestora i dewelopera, specjalizującego się w budowie i zarządzaniu centrami handlowymi w formacie convenience. Obiekt będzie zintegrowanym centrum handlowo-komunikacyjnym, z częścią komercyjną typu strip mall oraz dworcem autobusowym. Jest zlokalizowany przy jednej z głównych ulic miasta. W zasięgu 20 minut jazdy samochodem znajduje się ponad 90 tys. mieszkańców. Otwarcie zaplanowano 31 marca.

Jesteśmy na etapie tzw. "odbiorów”. Inwestycja uzyskała już pozytywne stanowisko straży pożarnej i sanepidu, w najbliższym czasie zostanie zgłoszona do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Następnie planujemy przenieść tymczasowy dworzec autobusowy w docelowe miejsce, czyli do budynku Dekada. Umożliwi nam to zakończenie robót przy ul. Sienkiewicza, obejmujących przebudowę i wprowadzenie nowej organizacji ruchu – komentuje Aleksander Walczak, prezes Dekada SA.

W jednopoziomowym budynku, liczącym 2,2 tys. m2 powierzchni handlowej znajdzie się 7 lokali handlowych i usługowych (m.in. Smyk, Martes Sport, Rossmann). Część dworcowa dysponować będzie pięcioma stanowiskami autobusowymi.


Kolej na Nysę

Jeszcze w tym roku mają się zacząć prace nad kolejnym obiektem sieci Dekada, tym razem w Nysie. Rozpoczęcie inwestycji wcześniej planowano na drugą połowę 2016 roku, ale dopiero w styczniu Rada Miejska w Nysie uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, umożliwiający budowę galerii.
Galeria Dekada w Nysie zaprojektowana została jako dwupoziomowy budynek o powierzchni najmu 19 tys. m2, na której zlokalizowanych zostanie ok. 80 sklepów, restauracje i kawiarnie, a także specjalna strefa rozrywki. W podziemiach zaplanowano parking na ponad 440 miejsc. W obiekcie znajdzie się również czteroekranowy multipleks kinowy. Koncepcję architektoniczną inwestycji przygotowała Pracownia Air Projekt z Warszawy. Architekci zadbali o to, aby galeria wpisała się dobrze w miejską tkankę i śródmiejskie, zabytkowe otoczenie, m.in. zachowane zostaną elementy historycznego ogrodzenia XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Obecnie trwa komercjalizacja obiektu, za którą odpowiada BOIG Property Consulting. Umowy najmu podpisały ostatnio m.in. marki CCC i YES.

Dziesięć obiektów sieci pod wspólną nazwą Dekada działa już w Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach, Żyrardowie i Malborku.  Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFIT system