2014-02-25

Lokal w parku handlowym

Jak wynająć lokal w parku handlowym? Niezależnie od wielkości powierzchni i formatu obiektu, zasady doboru najemców są podobne.

Lokal w parku handlowym Fot. Inter IKEA Centre Group Poland

W przeciwieństwie do galerii, parki handlowe składają się z kilku budynków, co powoduje, że na ogół są dużo większe. Nie należy jednak ulegać presji dotyczącej wielkości wynajmowanego lokalu. Zbyt duży lokal to duże koszty, a z kolei zbyt mała powierzchnia może stwarzać problemy z odpowiednią ekspozycją towaru i zmniejszać komfort klienta.

Parki handlowe to miejsca odpowiednie dla funkcjonowania zarówno znanych marek franczyzowych, jak i firm lokalnych. Warto pamiętać, że sukces przedsiębiorcy w takiej lokalizacji zależy od oferty sklepu, jego usytuowania w parku, ale także od warunków, na jakich zostanie podpisana umowa z zarządcą. Przykład naszych obiektów pokazuje, że dobrze zarządzane firmy lokalne, takie jak kwiaciarnie, kantor, czy fryzjer, mogą z powodzeniem funkcjonować w ramach parków handlowych.

W przypadku inwestycji należących do dużych, znanych deweloperów, którzy mają już w swoim portfolio zrealizowane obiekty komercyjne, możliwością wynajmu powierzchni komercyjnej należy zainteresować się już w momencie ogłoszenia projektu. Warto wtedy nawiązać kontakt z osobą odpowiedzialną za wynajem (zazwyczaj znajduje się on na stronie www inwestora), która opowie m.in. o planowanym profilu centrum. Natomiast jeśli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem swojego biznesu w istniejącym obiekcie, wówczas potrzebne będą nam informacje na temat jego odwiedzalności, kim są klienci i jakie mają zwyczaje zakupowe. Warto również samodzielnie zbadać interesujący nas obiekt podczas kilku wizyt, które pozwolą na samodzielną ocenę profilu i kondycji centrum w różnych dniach tygodnia i porach dnia. (dw)

Ewa Teodorczyk, Inter IKEA Centre Group Poland
Ewa Teodorczyk, Inter IKEA Centre Group Poland menedżer ds. rozwoju, Inter IKEA Centre Group Poland

Odpowiedzialna za rozwój parków handlowych powstających w ramach centrów IKEA.