2017-01-05

Atrium się rozrośnie

Atrium Group chce zainwestować 120 mln euro w rozbudowę swoich centrów handlowych w Polsce.

Atrium się rozrośnie Fot. Atrium Group

Atrium European Real Estate Limited  jest właścicielem i zarządcą obiektów handlowo-usłogowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce w swoim zarządzie ma 21 galerii. W najbliższych latach chce je w sumie powiększyć o ok. 70 tys. m2 powierzchni najmu. Łączna wartość planowanych przez spółkę inwestycji wyniesie ok. 120 mln euro i obejmie rozbudowę warszawskich centrów handlowych Atrium Promenada i Atrium Targówek, przebudowę Atrium Reduta oraz modernizację Atrium Biała w Białymstoku.

Naszym głównym kierunkiem inwestycyjnym jest Europa Środkowo-Wschodnia. Spośród krajów tego regionu nasze działania koncentrujemy przede wszystkim na Polsce, która jest największym i najbardziej wpływowym rynkiem. Zamieszkuje ją 38 milionów obywateli, podczas gdy Czechy, także bardzo silny i interesujący rynek, tylko 10 milionów– podkreśla Rachel Lavine, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej w Atrium European Real Estate Limited. - Na rynek nieruchomości komercyjnych wpływają dwa istotne elementy. Pierwszym jest postępująca urbanizacja, czyli coraz częstsza migracja z obrzeży miast do centrum. Drugim z kolei e-commerce i fakt, że konsumenci mają coraz więcej możliwości robienia zakupów. Atrium dostrzega te trendy.

W warszawskim Atrium Promenada – flagowym projekcie spółki – pierwszy etap modernizacji i rozbudowy zakończył się w październiku 2016 roku. W efekcie centrum handlowe zyskało dodatkowe 7,6 tys. m2 nowej powierzchni.

Docelowo obszar handlowy w Promenadzie chcemy podwoić, osiągając ponad 90 tys. m2. To oznacza, że będzie ona jednym z większych centrów w kraju i prawdopodobnie jednym z dziesięciu handlowych gigantów w Europie – prognozuje Scott Dwyer, prezes zarządu Atrium Poland Real Estate Management. – Inwestycję tę będziemy realizować stopniowo, w ciągu kolejnych czterech - pięciu lat.

Trwają także prace w ramach wstępnego etapu rozbudowy centrum handlowego Atrium Targówek.
Oprócz tego w planach jest też rozbudowa (o około 6 tys. m2 dodatkowej powierzchni) centrum handlowego Atrium Reduta w stolicy. Planowany koszt inwestycji ma wynieść około 28 mln euro. Zmodernizowane zostanie również centrum handlowe Atrium Biała w Białymstoku, zyskując 7,5 tys. m2 dodatkowej powierzchni (koszt to 31 mln euro). Zgodnie z przyjętym kierunkiem strategicznym spółki oba obiekty zostaną powiększone o powierzchnię wypoczynkowo-rozrywkową i gastronomiczną.

W ciągu najbliższych kilku lat skoncentrujemy się na rozbudowie istniejących obiektów - zapowiada Scott Dwyer. - Dziś jesteśmy w 19 miastach Polski, ale działalność chcemy skoncentrować na siedmiu. W efekcie przeprowadzonej modernizacji będą one odpowiadać za 90 proc. wartości naszego portfela.

Te miasta to Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Toruń, Wrocław, Lublin i Koszalin.
Wartość portfela Atrium European Real Estate Limited, obejmującego w sumie 62 obiekty, wyniosła po trzech kwartałach ubiegłego roku 2,6 mld euro.  Aktywa przedsiębiorstwa w Polsce były warte około 1,5 mld euro.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFITsystem