2016-12-21

Kultowy Cedet w nowej odsłonie

Kończą się prace nad podziemną częścią nowej wersji warszawskiego Cedetu. Całość obiektu będzie gotowa w październiku przyszłego roku.

Kultowy Cedet w nowej odsłonie Fot. Immobel Poland

Centralny Dom Towarowy (później nazywany Domem Towarowym „Smyk”), wybudowany w powojennych latach na rogu ul. Kruczej i Alei Jerozolimskich, szybko stał się jednym z symboli stolicy. Na owe czasy był szczytem modernizmu. Obecnie przechodzi gruntowną rewitalizację. Nowy Cedet będzie się składał z dwóch budynków i łącznika między nimi. Jedna część to zabytkowy dawny Dom Towarowy „Smyk”, a druga to przebudowany budynek biurowo – handlowy, mieszczący się na przylegającej działce, pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką.  Elewacja zabytkowej części zostanie zrekonstruowana, zgodnie z jego pierwotnym historycznym wyglądem. Twórcami projektu są biura architektoniczne AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.
Nowy Cedet będzie się składał z 11 kondygnacji: czterech podziemnych i siedmiu naziemnych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wykonano liczne prace w obrębie części podziemnej budynku, dotyczące budowy parkingu (na 138 miejsc) i jednego z poziomów handlowych. Po zakończeniu przebudowy  łączna powierzchnia tych kondygnacji wyniesie ponad 12 tys. m2. W styczniu rozpoczynają się prace nad konstrukcją naziemną, a cała budowa zakończy się w październiku 2017 roku.
W nowym Cedecie znajdą się powierzchni biurowe i handlowe, łącznie liczące prawie 23 tys. m2. Część handlowa (7 tys. m2 na kondygnacjach -1, 0 oraz 1) została już w 90 proc. wynajęta. W budynku będzie  m.in. bank, restauracja, klub fitness, drogeria, sklep spożywczy, kawiarnia oraz sklep z multimediami. Deweloperem obiektu jest Immobel Poland, za komercjalizację odpowiada agencja JLL.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz, PROFITsystem