2016-12-05

Zmiany na rynku handlowym

Posnania to największe centrum handlowe uruchomione w tym roku. Jakie galerie handlowe zostaną otwarte w przyszłym?

Zmiany na rynku handlowym fot. Posnania

Rok 2016 upłynął pod znakiem oczekiwania na otwarcie centrum handlowego Posnania o powierzchni 100 tys. m2 powierzchni najmu (GLA). Natomiast w kolejnym będziemy świadkami otwarć aż trzech obiektów o powierzchni powyżej 60 tys. m2 GLA. Będą to Galeria Północna w Warszawie, Wroclavia i Forum Gdańsk.

Deweloperzy koncentrują się obecnie na dwóch segmentach rynku – największych aglomeracjach i miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Podobna proporcja w liczbie inwestycji spodziewana jest także w roku przyszłym. 

Fakt, że na rynku handlowym notujemy spowolnienie w inwestycjach, nie oznacza, że nic interesującego się na nim nie dzieje – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w firmie Colliers International.

Zarówno w roku 2016 jak i 2017 aż 15 proc. rocznej podaży powierzchni pochodzić będzie z rozbudów i modernizacji starszych obiektów, co potwierdza stabilność tego trendu w Polsce. W połowie br. oddano do użytku Galerię Morena w Gdańsku, a w roku przyszłym największa zmiana zajdzie w centrum handlowym Galaxy w Szczecinie, które zostanie rozbudowane o 17 tys. m2 GLA.

Biorąc pod uwagę powierzchnię, udział tradycyjnych centrów handlowych w rocznej podaży jest nadal dominujący, ale obserwujemy wzrost liczby parków handlowych, które zarówno w roku bieżącym jak i przyszłym stanowić będą 1/3 wszystkich inwestycji. Przyszły rok przyniesie też dalszy rozwój centrów outletowych w Polsce, zarówno przez rozbudowy, jak i nowe obiekty (np. Outlet Center Bydgoszcz).

Interesujące zjawiska obserwujemy także na rynku najemców. Największe umowy najmu w tym roku zawierane były w obiektach znajdujących się w budowie lub na zaawansowanym etapie przygotowań – Galeria Północna i Galeria Młociny w Warszawie lub Galeria Libero w Katowicach. Co jednak ciekawe, najemcy tacy jak H&M, TK Maxx, marki z Grupy LPP, czy sieć kin Helios zawierały także umowy najmu w obiektach re-komercjalizowanych, działających od lat na rynku. Obserwowaliśmy również dynamiczny rozwój sektora sportowego reprezentowanego, między innymi, przez Martes Sport i sieci fitness. Przyszły rok przyniesie z kolei wysyp umów zawieranych przez najemców średnio i mało powierzchniowych.

W mijającym roku rynek handlowy był stymulowany wieloma czynnikami zmieniającymi zachowania konsumentów, takimi jak, z jednej strony program rodzina 500+, wyższa płaca minimalna, bezpłatne leki dla seniorów, a z drugiej rozwój e-commerce, nowych technologii i wzrost samoświadomości w zakresie zdrowego trybu życia. Rok 2017 z kolei może przynieść wiele zmian wynikających z nowych przepisów prawno-podatkowych, w tym ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej i ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Anna Smolińska
Anna Smolińska dziennikarz