2014-02-21

Firma powiększy magazyny

W ciągu trzech lat połowa najemców powierzchni magazynowych zmieni obecną lokalizację.

Firma powiększy magazyny Ciężarówka pod magazynem.

Z badań przeprowadzonych przez Colliers International i przedstawionych w raporcie „Rynek magazynowy okiem najemcy” wynika, że w perspektywie 12-24 miesięcy 77 proc. ankietowanych firm będzie potrzebowało większej powierzchni magazynowej. Jeśli perspektywę czasową wydłużymy do 3 lat, to na zmianę obecnych magazynów zdecydowana jest połowa respondentów. Do zmiany lokalizacji skłaniają ankietowanych przede wszystkim oszczędności, równie istotna jest potrzeba skonsolidowania użytkowanej powierzchni oraz poszukiwanie lepszej lokalizacji.


    - Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez najemcę w procesie decyzyjnym są koszty. Im dłuższy okres najmu, tym niższa cena za metr kwadratowy powierzchni. Należy jednak pamiętać, że w związku z obserwowanym spadkiem poziomu pustostanów w wielu regionach Polski, będącym konsekwencją braku inwestycji spekulacyjnych, mamy do czynienia z mniejszą skłonnością deweloperów do oferowania ustępstw cenowych. Kluczowe dla obniżenia kosztów najmu jest zatem dokładne określenie przez najemcę jego obecnych i przyszłych potrzeb, co pozwoli na podjęcie długoterminowego zobowiązania” – komentuje Tomasz Kasperowicz, Partner, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.


Chociaż większość przedsiębiorców wynajmujących powierzchnię magazynową zamierza w najbliższym czasie zmienić użytkowany magazyn, to nie narzekają na obowiązujące ich warunków najmu. Z warunków najmu zadowolonych jest 77 proc. ankietowanych przez Colliers International, a bardzo zadowolonych jest 17 proc. najemców, niezadowolonych było zaledwie 6 proc. ankietowanych.


Nowoczesna powierzchnia magazynowa skupiona jest w Polsce w obrębie dziewięciu głównych rynków. Największymi z nich pod względem podaży są Warszawa (podzielona na trzy strefy), Górny Śląsk oraz Polska Centralna. Pozostałe rynki to Poznań, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Toruń/ Bydgoszcz oraz Szczecin. W ciągu 2013 roku deweloperzy dostarczyli blisko 397 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, a całkowita podaż wyniosła 7,76 miliona m2. Na koniec roku w budowie znajdowało się 707,1 tys. m2.
(mak)