2016-09-12

Oświetlenie strefy kas

Obszar kasy jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym sklepie. Trafiają tu wszyscy klienci, niezależnie od tego, co znajdowało się na ich liście zakupów. Czekając w kolejce mają czas, by rozejrzeć się wokół i dołożyć do swojego koszyka kilka produktów.

Oświetlenie strefy kas fot. Filip Gabryelczyk

Według analiz Kraft Foods Polska, umieszczenie towaru w tej strefie może zwiększyć jego sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent. By osiągnąć taki efekt, produkty eksponowane w tym miejscu powinny mieć niewielkie opakowania jednostkowe i niezbyt wysokie ceny. Ze względu na spodziewane zwiększenie rotacji towaru w obszarze kasy, warto by charakteryzował się także wysoką marżą.

Najczęściej spotykanymi przy kasie grupami wyrobów są słone przekąski, napoje niewielkiej objętości, słodycze (batony, gumy do żucia, wafelki, jajka niespodzianki, itp.) oraz w sezonie letnim – lody. Umieszcza się tu również takie artykuły, jak: baterie, klej, parafarmaceutyki, prezerwatywy czy prasa. Ze względu na ograniczone prawem możliwości promocji używek – alkoholu i papierosów – „złotą strefę” wykorzystuje się także po to, by zwiększyć ich sprzedaż. Choć asortyment jest w pewnej mierze uzależniony od rodzaju sklepu i układu kas, wiele typów produktów znajduje się przy wyjściu niemal każdego obiektu handlowego. Reguły skutecznej ekspozycji są dzięki temu wspólne dla wielu z nich.

Po pierwsze, w strefie powinny znajdować się wyłącznie typowe produkty impulsowe o wysokiej rotacji i dużej marży. Należy umieścić je na estetycznych, dostosowanych do ich specyfiki i stylistycznie spójnych ekspozytorach. Ze względu na fakt, że w przeważającej części mamy tu do czynienia z niejednorodnymi artykułami konfekcjonowanymi, warto zastosować neutralne kolorystycznie oświetlenie o wyższym niż Ra 80 współczynniku odzwierciedlenia barw. Wytyczne normatywne względem tego obszaru regulują kwestię natężenia światła oraz ujednoliconego wskaźnika olśnienia, koniecznych dla komfortowego wykonywania zadań wzrokowych związanych z liczeniem pieniędzy i wydawaniem reszty. Według wymagań, należy zapewnić parametry na poziomie 500 lx i UGR < 19.

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze sklepem, w którym strefa kasy wyposażona jest w klasyczną ladę, często umieszcza się za nią regał z alkoholami. Stosuje się wtedy także oświetlenie akcentujące o temperaturze barwowej na poziomie 2700K (w przypadku oświetlania butelek z alkoholami kolorowymi i winami) lub 6500K (w przypadku alkoholi przeźroczystych, w transparentnych butelkach).

Filip Gabryelczyk, Retail TRILUX Polska
Filip Gabryelczyk, Retail TRILUX Polska Menedżer Sprzedaży Segmentu Retail TRILUX Polska i Ekspert Oświetlenia Polskiego Komitetu Oświetleniowego, Retail TRILUX Polska