2016-08-23

Miejsce dla handlu i spacerów

W Gdańsku powstaje ogromny kompleks handlowo-biurowy. Na terenie Forum Gdańsk znajdą się też ogólnodostępne place miejskie i bulwary nadrzeczne.

Miejsce dla handlu i spacerów Fot. Forum Gdańsk

Forum Gdańsk powstaje na blisko 6-hektarowej działce, przekazanej przez miasto w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na terenie Targów Siennego i Rakowego. To jedna z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej.

W kompleksie zaplanowano 62 tys. m2 powierzchni komercyjnej. Ciekawostką jest fakt, że jej część powstanie na ogromnej płycie, która jest budowana nad przebiegającymi przez działkę torami kolejowymi. Pozwoli to na uzyskanie ok. 1,5 ha dodatkowej powierzchni.

W Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1,1 tys. miejsc. W ramach kompleksu powstanie też nowa przestrzeń publiczna: place miejskie z kawiarniami i restauracjami, udostępniane na organizację różnych imprez. Znajdzie się tutaj także ogólnodostępny, przykryty szklanym dachem bulwar, biegnący wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni. W drugim etapie projektu na terenie Forum Gdańsk powstaną też nowoczesne powierzchnie biurowe z oddzielnym parkingiem dla pracowników. Inwestycja obejmuje również budowę Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska (z salą teatralną) oraz węzła przesiadkowego i infrastruktury drogowej wokół kompleksu.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2014 roku, a otwarcie Forum Gdańsk planowane jest na 2017 rok.
Forum Gdańsk jest w tej chwili skomercjalizowane na poziomie 70 proc. Wśród marek, które już podpisały umowy są m.in. Apart, Zara, Vistula, W.Kruk, Rossman, H&M.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz