2014-02-10

Kosmetyczka zgodnie z prawem

Lokal, w którym będzie działać gabinet kosmetyczny musi spełniać rygorystyczne wymogi sanitarne.

Kosmetyczka zgodnie z prawem Zabieg w Instytucie Zdrowia i Urody Yasumi

Gabinety kosmetyczne, czy salony urody, to miejsca, które trzeba przygotować ze szczególną starannością, bo przeprowadzane w nich zabiegi mają wpływ na zdrowie, a nawet życie klientów. Wymogi sanitarne, jakie powinien spełniać lokal, w którym będzie prowadzony salon urody są wyszczególnione w Rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 lutego 2004 roku w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

Kosmetyczka zgodnie z prawem

Salon kosmetyczny powinien znajdować się w odrębnym budynku lub lokalu, albo stanowić jego wyodrębnioną część. Usługi powinny być świadczone w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Oprócz nich w salonie trzeba też przygotować miejsce na poczekalnię i szatnię dla klientów oraz pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla pracowników i klientów. W salonie musi również znaleźć się miejsce, w którym przechowywany będzie sprzęt do utrzymywania czystości, pomieszczenie lub szafy, gdzie schowane będą preparaty kosmetyczne a także czyste i brudne ręczniki.

Aranżując pomieszczenia trzeba również przewidzieć miejsce na szatnię dla pracowników wyposażoną w szafki na odzież roboczą i własną oraz aneks kuchenny. Powierzchnia pomieszczeń socjalnych jest uzależniona od liczby osób pracujących w salonie. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, albo pracownicy zatrudnieni są na podstawie umów cywilno-prawnych, wówczas osobne pomieszczenie socjalne nie jest wymagane i wystarczy oddzielony od reszty pomieszczeń aneks kuchenny z szatnią.

Wodociągi pod specjalnym nadzorem

Oprócz wymogów dotyczących przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń Rozporządzenie dokładnie określa wymogi sanitarne i higieniczne, jakie trzeba wprowadzić w salonie kosmetycznym. Przede wszystkim lokal musi być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Jeśli nie jest to możliwe, np. w obszarach wiejskich, wówczas właściciel musi korzystać z własnego ujęcia wody. Rozporządzenie reguluje również kwestie odprowadzania ścieków oraz organizacji powierzchni wokół umywalek i zlewów (w pomieszczeniach, gdzie świadczone są usługi ściany przy umywalkach i zlewach trzeba pokryć łatwozmywalnym i nienasiąkalnym materiałem do wysokości 1,6m.

Rozporządzenie reguluje także wyposażenie gabinetów świadczących poszczególne usługi dostępne w salonie. Jeśli w naszym zakładzie kosmetycznym świadczone będą usługi pedicure, wówczas musimy przygotować stanowisko o powierzchni co najmniej 6 m2. Musi to być miejsce odizolowane od innych stanowisk i odpowiednio wyposażone, m.in. w brodzik do moczenia nóg. (mak)

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący lokalnabiznes.pl, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl