2016-06-09

Burger w stylu drive

Burger King otworzył pierwszą restaurację drive thru w Gdańsku. Lokal uruchomiono w jednej z najbardziej pożądanych lokalizacji, czyli przy ruchliwej trasie, obok stacji benzynowej.

Burger w stylu drive fot. Burger King

Nowa restauracja została otwarta w Gdańsku, przy ul. Jana Pałubickiego 10, obok stacji Shell. Zajmuje wolnostojący budynek, ma powierzchnię blisko 400 m2, 68 miejsc siedzących i okienko do obsługi kilentów zmotoryzowanych. W restauracji jest też specjalny plac zabaw dla całych rodzin. Przestrzeń tę wyposażono w stoły do gier interaktywnych oraz system wyświetlający na podłodze oraz ścianie lokalu gry i animacje  do zabaw ruchowych.

Restauracja działa pod szyldem Burger King Polska S.A., która jest jedną z trzech firm, zajmujących się rozbudową sieci w Polsce (obok AmRestu i Autogrilla). Jako jedyna udziela franczyzy indywidualnym przedsiębiorcom. Lokale typu drive thru to jeden z głównych formatów, na które stawia Burger King Polska. Będą otwierane w dwóch typach lokalizacji: obsługujących ruch tranzytowy, przy stacjach paliw oraz miejskich, w tym np. na parkingach centrów handlowych. Spółka zamierza współpracować w tym zakresie z franczyzobiorcami sieci paliwowych.

Inwestycja w model drive – czyli wolnostojący budynek, budowany od podstaw – to koszt od 3,5 do 4 mln zł. Drugi format to model inline (lokal z wejściem z ulicy), w który trzeba zainwestować od 2 do 2,5 mln zł. Natomiast restauracja w food courcie galerii handlowej wymaga nakładów do 1,5 mln zł. Jednorazowa opłata wstępna za przystąpienie do sieci Burger King wynosi 60 tys. dolarów, przy 20-letnim okresie trwania umowy. Miesięczna opłata franczyzowa to 6 proc. od obrotu, plus 5 proc. opłaty marketingowej. Szacunkowy czas zwrotu z inwestycji to od 3 do 6 lat.

Obecnie w Polsce Burger King ma 44 restauracje, zlokalizowane w 22 miejscowościach, głównie w dużych aglomeracjach lub przy węzłach autostradowych. Restauracja przy stacji Shell w Gdańsku jest ósmą, którą Burger King Polska S.A. otworzył pod własnym szyldem i pierwszą w tym formacie.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz