2016-06-03

Rodzina w galerii

Ponad 60 centrów handlowych w ośmiu największych miastach Polski przebadano pod kątem ich przyjazności dla rodzin z dziećmi. Które wypadły najlepiej?

Rodzina w galerii Fot. CH Sukcesja

Eksperci z firmy Colliers International oraz Polskiej Rady centrów Handlowych odwiedzili 62 galerie w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach. Wybrali takie obiekty, w których jest min. 60 lokali handlowych. Dodatkowo firma badawcza IQS przeprowadziła też ankietę wśród rodziców, pytając ich o to, które z centrów jest ich zdaniem najlepsze oraz jakie czynniki mają na to wpływ.
Dla rodziców  praktycznie w każdym z miast najważniejsze były trzy rzeczy: dobra lokalizacja galerii handlowej (czyli bliskość od domu oraz łatwość i szybkość dojazdu), oferta sklepów i wygodny parking (np. z szerokimi miejscami do parkowania – aby łatwo było wysiąść z dzieckiem i wózkiem, dobrze oznaczony). O dziwo na dalszych miejscach znalazły się takie uwarunkowania, jak oferta rekreacyjna (czyli np. place zabaw) czy przystosowane dla dzieci toalety i dostępność pokoi dla matek karmiących, przewijaków.
Eksperci natomiast wzięli na tapetę takie tematy, jak funkcjonalność alejek, wind, podjazdów, parkingów, systemy bezpieczeństwa, udogodnienia dla dzieci i rodziców (pokoje dla matek, toalety przystosowane dla dzieci), palce zabaw, kasy pierwszeństwa. Sprawdzili też ofertę centrów, zarówno jeśli chodzi o sklepy, jak i propozycje rozrywkowe oraz przystosowanie restauracji dla małych klientów.
W Warszawie najlepiej oceniona przez rodziców została Arkadia. Spodobała się też ekspertom, którzy docenili przestronne strefy odpoczynku, bezpłatny plac zabaw oraz punkt oferujący recykling zabawek. Eksperci wyróżnili również Galerię Mokotów, gdzie szczególnie podobało się rozwiązanie dotyczące bezpieczeństwa – opaski na rękę dla dzieci, z miejscem na imię i numer telefonu do rodzica.
W Trójmieście rodzice najbardziej chwalą park handlowy Matarnia. Z kolei ekspertom najbardziej spodobała się Galeria Riviera (a w niej m.in. pokoje rodzinne, wyposażone np. w mikrofalówki i wygodne fotele).
Krakowscy rodzice wyróżnili Bonarka City Centre, łodzianie Manufakturę, wrocławianie Magnolia Park. W Poznaniu rodzicom maluchów najlepiej robi się zakupy w Galerii Malta, a w Katowicach w Silesia City Center. W tym ostatnim  mieście wyróżnia się też Galeria Katowicka, gdzie z strefie „Projekt Wyższy Poziom” znajdują się m.in. stanowiska proponujące kulturalne i edukacyjne zabawy dla dzieci. W Szczecinie na pierwszym miejscu znalazła się galeria Galaxy. Jednak w tym mieście – jak podkreślili eksperci – jest jeszcze wiele do zrobienia jeśli chodzi o infrastrukturę dla rodzin z dziećmi. Nie wszystkie obiekty mają specjalne miejsca parkingowe dla rodzin z dziećmi, brak jest bezpłatnych placów zabaw, za mało jest przystosowanych dla dzieci toalet i miejsc do karmienia.

- Generalnie nasze refleksje są pozytywne. Wyraźnie widać, że zarządcy myślą o najmłodszych klientach – mówi Katarzyna Michnikowska z Colliers International. - Wśród wprowadzanych rozwiązań są zarówno inwestycje kapitałochłonne, jak i takie wymagające niewielkich nakładów, jak chociażby wydzielenie szerszych miejsc na parkingach i odpowiednie ich oznakowanie.

Zauważono też jednak pewne wady, by nie powiedzieć absurdy, np. pokój dla matki z dzieckiem zamknięty na klucz i otwierany „na życzenie” przez ochronę. Czy montowanie przewijaków dla dzieci w toaletach dla niepełnosprawnych – trudno tam utrzymać czystość, co zniechęca matki do korzystania z nich. Eksperci zauważyli też generalny brak choćby małych stref wypoczynku dla rodziców i dzieci w dużych obiektach – z placykiem zabaw i kanapami.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz