2016-05-13

Słabszy czas dla galerii

W pierwszym kwartale tego roku otwarto tylko jedną nową galerię handlową. Powierzchni handlowej przybywa wolniej, niż w poprzednich latach.

Słabszy czas dla galerii fot. Galeria Glogovia

Takie są wnioski, wynikające z raportu przygotowanego przez analityków z firmy doradczej CBRE, działającej w sektorze nieruchomości komercyjnych. Przyrost nowej powierzchni handlowej w pierwszym kwartale 2016 roku był mniej dynamiczny niż w analogicznych okresach trzech ostatnich lat. Do użytku oddano tylko jedną galerię – Glogovia w Głogowie (21 tys. m2).

W budowie znajduje się natomiast około 670 tys. m2 nowej powierzchni handlowej – mówi Agata Czarnecka, zastępca dyrektora w dziale doradztwa i badań rynku CBRE. – Do najważniejszych nowo powstających obiektów można zaliczyć centrum Posnania w Poznaniu (98 tys. m2), Wroclavia we Wrocławiu (64 tys. m2), Forum Gdańsk (62 tys. m2), Galerię Północną w Warszawie (64 tys. m2), Serenadę w Krakowie (42 tys. m2) oraz Gemini Park Tychy (36 tys. m2). 

Z raportu wynika też, że  systematycznie rośnie znaczenie sektora e-commerce, czyli sprzedaży internetowej. O rozszerzeniu oferty e-zakupów zdecydowało m.in. LPP (właściciel takich marek, jak m.in. Mohito czy Reserved), firma CCC sfinalizowała zakup 74,9 proc. akcji Eobuwie.pl (sklep internetowy, specjalizujący się w sprzedaży obuwia i akcesoriów), Venezia uruchomiła dostawę towaru tego samego dnia w wybranych miastach w Polsce, a nowa marka z portfela hiszpańskiej firmy odzieżowej Inditex, Uterque, zadebiutowała na polskim rynku handlowym za pomocą kanału e-commerce.

Trend internetowej sprzedaży nie stoi jednak w sprzeczności z tradycyjnym kanałem. Widać wręcz tendencję do powiększania się salonów wielu marek, m.in. Ochnik w Atrium Targówek oraz Focus Mall Bydgoszcz, Lee Wrangler w Auchan Bydgoszcz, 4F w Fashion House Outlet Centre w Gdańsku i Sosnowcu, Ryłko w Fashion House Sosnowiec i Jatomi Fitness w Poznań City Center – dodaje Agata Czarnecka.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz