Relaks w biurze
Ergonomia w firmie może przynieść korzyści, ale jej zasady wykorzystuje wciąż niewiele przedsiębiorstw.
Nie jest dobrze. O ergonomii w ostatnim czasie mówi się dużo, ale czy to coś zmienia? Jedynie 2,4 proc. stanowisk biurowych w polskich firmach spełnia wszystkie jej zasady. Pracownik odczuwa to dosłownie. Okazuje się, że ¼ osób w wieku od 26 do 35 lat cierpi na bóle pleców. Najczęściej bolące karki i barki szkodzą przedsiębiorstwom. 66 proc. Polaków deklaruje, że będąc zdrowszym pracowałoby po prostu lepiej, więc co z tą ergonomią? Na świecie to trend numer jeden. Czy polscy pracodawcy są na nią gotowi?
Zastój w biznesie
Długotrwała wymuszona pozycja staje się poważnym problemem w wielu krajach. Brytyjczycy wykazali, że przebywając minimum osiem godzin w biurze ruszamy się statystycznie tylko 30 minut. Według ostatnich badań Ergotest ponad połowa stanowisk pracy w Polsce nie spełnia wymogów ergonomii. Być może dlatego, aż co piąta osoba codziennie odczuwa jakiś rodzaj bólu. Czy jest nadzieja na lepsze? Możliwe, bo z raportu "On Your Feet Britain" wynika, że niemal 2/3 badanych ma świadomość zgubnych rezultatów długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji. Dla przykładu, aż 78 proc. Brytyjczyków twierdzi, że za dużo czasu spędza siedząc. Eksperci podkreślają, że w Polsce trend tzw. zdrowego miejsca pracy również powoli się umacnia.
Przeciętny pracownik zatrudniony na pełen etat spędza niemal ¼ roku w pracy. To sprawia, że sposób zorganizowania jego stanowiska ma ogromne znaczenie. 70 proc. osób skarży się na dyskomfort fizyczny w biurze. Dlatego tak ważne jest dobre zaprojektowanie miejsca pracy i przestrzeni biurowej. Najnowsze trendy pokazują, że coraz bardziej doceniana jest możliwość pracy dynamicznej. Popularnością cieszą się m.in. rozwiązania biurowe typu sit and stand – mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office, firmy produkującej meble i zajmującej się aranżacją przestrzeni biurowych.
Trzech na czterech polskich pracowników uważa, że biuro mogłoby lepiej odpowiadać na sposób pracy. Specjaliści firmy Expander zauważają, że właściciele przedsiębiorstw doceniają zależność między optymalizacją warunków pracy a korzyściami ekonomicznymi firmy.
Obserwujemy znaczącą zmianę w podejściu do inwestowania w przestrzeń biurową. Nasi klienci coraz częściej wybierają rozwiązania finansowe umożliwiające inwestycje w biura o najwyższym standardzie, szyte na miarę potrzeb pracowników. Przedsiębiorcy mają świadomość przełożenia inwestycji w nowoczesną przestrzeń biurową na efektywność pracy i zyski dla firmy. Przewiduję, że trend ten będzie się wzmacniał w 2016 roku – komentuje Monika Mojzesowicz, dyrektor departamentu kredytów dla firm w Expanderze.
Biuro wersji fit
Ergonomia miejsca pracy idzie w parze z medycyną. Najnowsze trendy w architekturze biurowej motywujące do większego ruchu i umożliwiające dynamiczną pracę w różnych pozycjach to odpowiedź na rosnące zagrożenie zwyrodnieniami kręgosłupa u pracowników biurowych.
Pozycja siedząca jest jedną z najgorszych. Wówczas, podobnie jak przy dźwiganiu ciężarów, działają na struktury kręgosłupa siły znacznie większe niż gdy stoimy czy leżymy. Efektem długotrwałej pracy w nieprawidłowej pozycji są częste dolegliwości bólowe pleców, z których aż 85 proc. wywołanych jest przez przeciążenia w mięśniach, więzadłach, stawach i dyskach kręgosłupa – mówi Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.
Na zachodzie widoczne jest odchodzenie od klasycznego stanowiska pracy. Najnowsze zalecenia Public Health England zakładają, że osoba pracująca w biurze powinna spędzać minimum dwie godziny stojąc bądź spacerując. Dla porównania, w Polsce tylko 23 proc. pracowników korzysta z pięciominutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze, która pozwala na rozciągnięcie mięśni i odpoczynek dla oczu.
Zmiana stylu pracy może mieć pozytywne przełożenie nie tylko na zdrowie. Stojąc pozostajemy w gotowości do działania, jesteśmy lepiej skoncentrowani i unikamy spadku energii, który doświadczamy siedząc.
Spotkania przeprowadzane na stojąco trwają średnio 1/3 krócej. Co ciekawe, już na etapie projektowania budynku biurowego architekci myślą o ergonomii. Dlatego np. toalety czy pomieszczenia socjalne umieszczane są tak, by wymusić krótki spacer w ciągu pracy. Ergonomiczna przestrzeń to jednak nie tylko taka, która dba o nasze zdrowie, ale wspiera także efektywność i wymianę informacji, np. poprzez odpowiednie poprowadzenie ciągów komunikacyjnych, które prowokują pracowników do interakcji – dodaje Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.
Ruch w pracy pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale też na mózg, który pracuje po prostu lepiej. Największe firmy na świecie już inwestują w nowoczesne biura, a tym samym w wydajność i zadowolenie swoich pracowników. Frank Gehry w nowej siedzibie Facebooka zaprojektował największy open space na świecie o powierzchni 122 tys. m2, na którego dachu znajduje się 3,5-hektarowy park. O dostęp do naturalnego światła zadbał Google, inwestując w biuro ze szklanym zadaszeniem. Także w Apple pracownicy będą mogli dotlenić się spacerując po dziedzińcu zaaranżowanym na ogród.