2016-02-26

Dekada za Dekadą

W Koninie i Mińsku Mazowieckim powstaną centra handlowo-komunikacyjne, czyli galerie handlowe połączone z dworcami. Najemcy już mogą podpisywać umowy na lokale.

Dekada za Dekadą Fot. Grupa Dekada SA

Obydwie inwestycje przeprowadza sieć Dekada, pod szyldem której działa 10 obiektów handlowych w całej Polsce (m.in. w Malborku, Krakowie, Nowym Targu, Żyrardowie).
Nowopowstająca Dekada w Koninie zakłada stworzenie nowoczesnego dworca kolejowego, z poczekalnią dla podróżnych i kasami biletowymi, połączonego z centrum handlowym, liczącym ok. 20 lokali, o łącznej powierzchni najmu 5,8 m2. Przy obiekcie będzie też zlokalizowany nowy dworzec autobusowy, który łącznie z dworcem PKP obsługuje rocznie ok. 2 mln. pasażerów. Dla  podróżnych i klientów wybudowany zostanie parking na ponad 300 miejsc. Dekada Konin zlokalizowana będzie w ścisłym centrum miasta.
Podobnie jak prawie bliźniacza inwestycja w Mińsku Mazowieckim, która także obejmie budowę dworca kolejowego, połączonego z częścią komercyjną. Tutaj na powierzchni 4,3 tys. m2 powstanie ok. 15 lokali handlowo-usługowych. Przewidziano też parking dla 230 pojazdów.  
Za wynajem obiektów odpowiada BOIG Property Consulting. Komercjalizacja już ruszyła.

Ze względu na obecność dworców, które są gwarantem dużego przepływu ludzi, obie inwestycje cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem najemców. W obu obiektach przewidujemy tenant mix składający się z przedstawicieli branż spożywczej, drogeryjnej, RTV AGD, modowej i przemysłowej – mówi Radosław Gadomski,dyrektor ds. komercjalizacji w BOIG Property Consulting.

Obie inwestycje są realizowane we współpracy z PKP SA i jej spółką zależną – Xcity Investment. Otwarcia zaplanowano na IV kwartał 2017 roku. 

Nowe inwestycje staną się ważnym elementem nie tylko na mapie miast, ale też dla nas jako spółki. Umowy zawarte z Xcity Investment otwierają kolejny segment w naszym portfolio, zakładający realizację projektów połączonych właśnie z dworcami kolejowymi. Wśród  dziesięciu obiektów dotychczas przez nas zrealizowanych, trzy to centra handlowo-komunikacyjne połączone z dworcami autobusowymi. Nasze doświadczenia pokazują, że połączenie części handlowej i komunikacyjnej sprzyja zarówno mieszkańcom miast, jak i najemcom, którzy mają zagwarantowany duży, często całodobowy przepływ ludzi – podsumowuje Aleksander Walczak, prezes spółki Dekada SA.

Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz