2016-01-20

Pora na Dekadę

W drugiej połowie roku ma się rozpocząć budowa galerii Dekada w Nysie.

Pora na Dekadę Fot. Dekada

Galeria  zaprojektowana została jako dwupoziomowy budynek o powierzchni najmu 19,6 tys. m2, na której zlokalizowanych zostanie ok. 70 sklepów, restauracje i kawiarnie, a także strefa rozrywki. W obiekcie przewidziano czterosalowy multipleks kinowy. Powstanie też podziemny parking na ponad 420 miejsc.  Architekci, przygotowujący projekt, inspirowali się nyskim gotykiem i zadbali o to, aby galeria, która zostanie wybudowana w centrum miasta przy ul. Kolejowej, wpisała się w zabytkowe otoczenie. Zachowane zostaną m.in. elementy historycznego ogrodzenia XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej.

W zasięgu oddziaływania galerii znajdzie się ponad 152 tys. mieszkańców Nysy i powiatu nyskiego. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

Wprawdzie deweloper czeka jeszcze na zatwierdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ale komercjalizacja obiektu rozpoczęła się już jesienią ubiegłego roku. Najemcy są zainteresowani już ponad połową dostępnej powierzchni. Za wynajem odpowiada BOIG Property Consulting. Harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie budowy w drugiej połowie 2016 roku, natomiast otwarcie obiektu planowane jest na ostatni kwartał 2017 roku.

Dziesięć obiektów sieci pod wspólną nazwą Dekada działa już w Brodnicy, Grójcu, Krakowie,  Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Planowane są także inwestycje w Ciechanowie, Nysie i Łowiczu oraz razem z PKP centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz