2015-12-05

Pierogi na starówce

Pierogarnię najlepiej otworzyć na starym mieście, gdzie idealnie wpasuje się ze swoim tradycyjnym klimatem i menu.

Pierogi na starówce fot. Pierogarnie Stary Młyn

Idealny lokal pod Pierogarnię Stary Młyn jest położony w głównych punktach miast, o dużym natężeniu ruchu pieszego. W szczególności interesują nas lokalizacje na terenie starówek – mówi Maciej Podlaszewski, menedżer restauracji Pierogarnie Stary Młyn. – Obecnie szukamy franczyzobiorców w Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Zakopanem. Naszym franczyzobiorcom zapewniamy pełne wsparcie w poszukiwaniu, analizie oraz negocjacji lokalizacji. Posiadamy także własną bazę lokali, którą aktualizujemy i z której franczyzobiorcy mogą korzystać.

Obecnie działają cztery restauracje pod tym szyldem (w Toruniu i Wrocławiu), połowa we franczyzie. W przyszłym roku otwarty zostanie lokal w Bydgoszczy. Na pierogarnię potrzeba od 200 do 500 m2 powierzchni, najlepiej, aby była też możliwość ustawienia ogródka letniego.

Wystrój restauracji jest utrzymany w stylu starej chaty, z elementami drewna i innych naturalnych materiałów oraz przedmiotów kojarzących się z tradycyjną polska wsią.

Jednak nie odwzorowujemy tej aranżacji w stu procentach, a jedynie inspirujemy się elementami tradycyjnymi, w celu utrzymania domowego, ciepłego i przytulnego miejsca dla naszych gości – tłumaczy Maciej Podlaszewski. – Wnętrza projektują nasi projektanci. W każdy projekt wplatają także elementy charakterystyczne dla danej miejscowości, regionu.

Kwota inwestycji waha się od 2,5 do 3 tys. za metr kwadratowy (w tym zawiera się remont, wyposażenie i pierwsze zatowarowanie). Wysokość opłaty wstępnej zależy od tego, jak jest spisana umowa najmu lokalu. Jeżeli najemcą jest franczyzodawca, opłata wynosi 35 tys. zł. Jeśli umowa jest trójstronna: franczyzodawca – franczyzobiorca – właściciel lokalu to opłata wstępna wynosi 50 tys. zł. Natomiast gdy to franczyzobiorca jest najemcą lub właścicielem, opłata wynosi 65 tys. zł. Miesięcznie partner płaci na rzecz licencjodawcy 7 proc. od obrotu.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz