2015-12-01

Więcej lokali na sklepy

Tarasy Zamkowe w Lublinie, Galeria Neptun w Starogardzie, Galeria Corso w Świnoujściu oraz Galeria Sanok – to centra handlowe, które zostały otwarte w pierwszej połowie tego roku. Ile ich jeszcze jest w budowie?

Więcej lokali na sklepy Galeria Corso

W pierwszej połowie 2015 roku do użytku klientów oddanych zostało 183 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej. Na ten wynik w aż 45 proc. składa się powierzchnia handlowa powstała na skutek rozbudowy istniejących już galerii handlowych. Te liczby potwierdzają obserwowany od dwóch lat trend, w którym wyraźnie widać, że inwestorzy bazując na ugruntowanej pozycji danego obiektu stawiają na jego rozwój poprzez dopasowanie do współczesnych potrzeb klientów. Jednakże deweloperzy wciąż nie rezygnują z nowych projektów, w budowie pozostaje prawie 830 tys. m2 powierzchni handlowej – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Z danych zebranych w raporcie PRCH Retail Research Forum wynika, że niespełna 60 proc. centrów, które znajdują się obecnie w budowie, powstanie w największych aglomeracjach, a 29 proc. w miastach o populacji nieprzekraczającej 100 tys. mieszkańców. Wśród największych centrów, które zostały otwarte w drugiej połowie roku bądź nadal są w budowie są: Zielone Arkady w Bydgoszczy (otwarcie listopad 2015), Posnania w stolicy Wielkopolski (otwarcie 2016 rok) oraz obiekt we Wrocławiu (otwarcie 2017 rok).

Anna Smolińska dziennikarz