2015-11-24

Najdroższy adres dla sklepu

Warszawski Nowy Świat to najdroższa ulica handlowa w Polsce. Daleko jej jednak do światowej czołówki. Czynsz na Piątej Alei w Nowym Jorku jest droższy aż 33 razy!

Najdroższy adres dla sklepu

Firma Cushman&Wakefield jak co roku opublikowała raport o najdroższych ulicach handlowych świata. Ranking otwiera nowojorska Piąta Aleja, na której roczny czynsz może wynosić aż 33,8 tys. euro za m2. Na drugim miejscu jest Causeway Bay w Honkongu (23,1 tys. euro), dalej paryskie Pola Elizejskie (13,2 tys. euro), New Bond Street w Londynie (12,7 tys. euro), a pierwszą piątkę zamyka Via Montenapoleone w Mediolanie (10 tys. euro).

Najdroższa polska ulica handlowa, czyli Nowy Świat w Warszawie, znalazła się na 43 miejscu zestawienia. W porównaniu ze światową czołówką roczny czynsz wypada „blado” – to 1020 euro za m2. Ale na polskie warunki to niebagatelna kwota. W dziesiątce krajowych ulic, na których stawki są najwyższe, znalazły się jeszcze po kolei: Floriańska w Krakowie, Chmielna, Marszałkowska i plac Trzech Krzyży w Warszawie, Półwiejska w Poznaniu, 3 Maja w Katowicach, krakowski Rynek, warszawskie al. Jerozolimskie oraz Świdnicka we Wrocławiu. Jak widać, najwięcej w tym zestawieniu ulic warszawskich. Nigdzie – poza Nowym Światem – roczny czynsz nie przekracza 1 tys. euro za m2.

Obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi lokalizacjami – mówi Marek Noetzel, dyrektor działu powierzchni handlowych Cushman&Wakefield w Polsce. – Popyt jednak nie przekłada się jeszcze na wzrost czynszów, które utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie. W efekcie miejsce Warszawy w globalnym rankingu praktycznie w ostatnich latach się nie zmienia.

Ranking najdroższych ulic handlowych na świecie nie porównuje średnich czynszów, lecz jest sporządzany w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz