2015-11-22

Rynek biurowy kwitnie

Nowej powierzchni biurowej przybywa z miesiąca na miesiąc. Najatrakcyjniejsza i najdroższa jest Warszawa.

Rynek biurowy kwitnie Fot. Colliers International

W trzecim kwartale tego roku – według raportu firmy Colliers International - do użytku oddano łącznie 134 tys. m2 biur. Najwięcej, bo aż dwie trzecie tej nowej powierzchni, przybyło w Warszawie. To cztery budynki biurowe, wszystkie zlokalizowane poza centrum miasta. Największą nowo ukończoną inwestycją był Royal Wilanów. Stołeczny rynek biurowy – nie tylko w trzecim kwartale, ale od początku tego roku - charakteryzuje się wysoką aktywnością najemców. W omawianym okresie wynajęli ponad 222 tys. m2 powierzchni na biura, najwięcej na obrzeżach centrum miasta. Przeciętne czynsze  w stolicy kształtowały się na poziomie od 11 do 24 euro za metr kwadratowy na miesiąc. W Warszawie jest też coraz mniej pustostanów. Ilość niewynajętej powierzchni spadła z 14,1 proc. do 12,9 proc. Wolnych biur ubyło zarówno w centrum miasta, jak i w strefach poza nim.
Wśród miast regionalnych najwięcej nowej powierzchni na biura przybyło we Wrocławiu. Z koli  umów najmu najwięcej podpisano w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Trójmieście. Trzeba zaznaczyć, że ponad 70 proc. z nich stanowiły nowe umowy, natomiast udział renegocjacji i przedłużeń obowiązujących kontraktów wyniósł jedynie 15,9 proc. Czynsze w miastach regionalnych utrzymują się na poziomie między 10 a 16,5 euro. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej był w Poznaniu (20,3 proc.) oraz Szczecinie (18,7 proc.). Najmniej pustostanów było natomiast w Krakowie (4,1 proc.), Łodzi (6,2 proc.) oraz Wrocławiu (9,7 proc.).
Warto podkreślić, że cały czas powstają nowe obiekty. Obecnie najwięcej biur buduje się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście, gdzie łącznie w fazie realizacji jest 1 mln m2 powierzchni biurowej.

Dominika Jędrak, Colliers International
Dominika Jędrak, Colliers International dyrektor działu doradztwa i badań rynku, Colliers International

Dominika Jędrak jest odpowiedzialna za zarządzanie i koordynowanie pracy działu Doradztwa i Badań Rynku, prowadzenie projektów dla klientów zewnętrznych, przygotowywanie raportów, itp. Z branżą nieruchomości jest związana od początku swojej kariery zawodowej.