2015-10-28

Na zakupy do Łodzi

W Łodzi zlokalizowane są dwa z największych polskich centrów handlowych. W sumie łodzianie mają ich do dyspozycji 16.

Na zakupy do Łodzi Fot. Manufaktura

Ten rok upłynął w Łodzi pod znakiem budowy centrum handlowego Sukcesja. Otwarto je we wrześniu. Na ponad 46 tysiącach m2 powierzchni najmu znajduje się 160 lokali: sklepów znanych polskich i zagranicznych marek, punktów usługowych, kawiarni, restauracji oraz część rozrywkowa z najnowocześniejszym w mieście 9-salowym kinem, fitness klubem oraz kręgielnią.

To szesnaste centrum handlowe w aglomeracji łódzkiej. Jak wynika z raportu firmy Colliers International – dotyczącego rynku centrów handlowych w polskich aglomeracjach – w Łodzi zlokalizowane są aż dwa z listy największych tego typu obiektów w Polsce: Manufaktura i Port Łódź.  Aglomeracja łódzka to rynek handlowy o łącznej wielkości ponad 508 tys. m2 powierzchni najmu brutto.

Jedno łódzkie centrum handlowe obsługuje średnio około 65 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę całkowitą siłę nabywczą mieszkańców miasta szacuje się, że na metr kwadratowy powierzchni centrum handlowego przypada średnio ok. 57,5 tys. zł rocznie. Łodzianie dysponują siłą nabywczą o 16 proc. wyższą od średniej krajowej.

W centrach handlowych w Łodzi działa łącznie blisko 1290 sklepów, z czego ponad 300 w Manufakturze i ok. 180 w centrum handlowym Port Łódź. Największą grupę najemców stanowią sklepy z sektora mody (27 proc.) oraz usług (16 proc.). Dobrze reprezentowany jest także sektor restauracji i kawiarni (9 proc.). Pustostanów we wszystkich obiektach jest w sumie 2,4 proc. Czynsze w Łodzi plasują się na poziomie 41- 43 euro za metr kwadratowy miesięcznie (za stumetrowy lokal na potrzeby mody).

W tej chwili uwaga inwestorów, deweloperów i najemców skupia się na realizowanym w mieście pionierskim na skalę europejską projekcie – Nowe Centrum Łodzi. Od 2007 r. rewitalizowane jest około 100 ha w śródmieściu Łodzi. Nowoczesne centrum miasta ma łączyć biznes, handel, kulturę. Inwestycja ma się zakończyć do 2030 roku. 

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz