2015-10-19

Zakupy pod Wawelem

Mieszkańcy grodu Kraka robią zakupy w 15 centrach handlowych. To w sumie blisko 1,6 tys. sklepów.

Zakupy pod Wawelem Fot. Bonarka City Center

Najstarszym krakowskim centrum handlowym jest Krokus, otwarty w 1997 r. Najmłodszy obiekt to Galeria Bronowice, która działa od 2013 r. W mieście trwają prace przygotowawcze do budowy projektu Serenada, zlokalizowanego w dzielnicy Czyżyny, w sąsiedztwie CH Krokus, Multikina i parku wodnego. Kolejne inwestycje, w tym rozbudowy istniejących obiektów, znajdują się we wstępnej fazie planowania, a ich ukończenia nie należy spodziewać się w ciągu najbliższych trzech lat. To wszystko dane, jakie podają eksperci firmy Colliers International, w swoim raporcie na temat rynku centrów handlowych w polskich aglomeracjach.
W sumie całkowite zasoby powierzchni centrów handlowych w aglomeracji krakowskiej wynoszą 548 tys. m2 powierzchni najmu brutto (czyli GLA). Na metr kwadratowy powierzchni przypada średnio ok. 57,3 tys. zł rocznie, wydawane przez klientów. Jedno centrum handlowe obsługuje średnio 69 tys. osób.


Moda górą

Największym tego typu obiektem w Krakowie  jest Bonarka City Center, otwarta w 2009 r. W mieście generalnie  dominują tradycyjne centra handlowe. Krakowianie robią też zakupy w jednym centrum wyprzedażowym, zlokalizowanym poza granicami miasta, w Modlniczce.
Największą ofertę sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych – około 300 - znaleźć można w Galerii Krakowskiej. Drugie miejsce zajmuje wspomniana już Bonarka City Center z liczbą około 240 sklepów. W sumie w centrach handlowych w Krakowie działa blisko 1,6 tys. sklepów.
Największą reprezentację wśród najemców ma sektor mody (28 proc.) oraz usług (14 proc.). Dobrze reprezentowana jest także gastronomia, na którą przypada 9 proc. całości oferty (licząc według liczby lokali) oraz sektor obejmujący obuwie, odzież i art. skórzane (też 9 proc.).
Pustostany to 3,7 proc. powierzchni  krakowskich galerii. Najwyższe czynsze plasują się na poziomie 45-47 euro miesięcznie, za metr kwadratowy sklepu odzieżowego.

Monika Wojniak-Żyłowska
Monika Wojniak-Żyłowska dziennikarz