2015-10-01

Minimalizm w wystroju biura

Biura w minimalistycznym stylu są wciąż na topie. Aby takie wnętrza były zarówno modne, jak i przyjazne pracownikowi, ich wystrój nie może być zbyt surowy.

Minimalizm w wystroju biura fot. Magdalena Sąsiadek, Interbiuro

W projektowaniu przestrzeni biurowych nadal dużym zainteresowaniem cieszą się wnętrza utrzymane w klimacie minimalistycznym. Wynika to nie tylko z mody na proste formy, lecz także z faktu, że pracownicy lepiej funkcjonują w nieprzeładowanych pomieszczeniach. W kolorystyce takich biur często występują barwy achromatyczne (odcienie bieli, czerni i szarości) przełamane lub wzbogacone mocnymi akcentami chromatycznymi, skontrastowane z elementami naturalnymi, takimi jak naturalne drewno czy zieleń. Właśnie takie połączenia to ostatnio najczęściej stosowany trend we współczesnym designie. Jego przejawy widzimy również w elementach wykończeniowych, proponowanych do zastosowania na powierzchnie ścian, posadzek czy elementów dekoracyjnych, jak donice, lampy czy elementy meblowe.

Minimalizm to nie tylko prostota formy, lecz także funkcjonalność. Coraz więcej rzeczy codziennego użytku przybiera proste formy funkcjonalne. Komputery staja się coraz mniejsze oraz bardziej mobilne, często w telefonie możemy mieć małe, mobilne biuro. Daje to coraz większe możliwości w kreacji przestrzeni, ponieważ nie musimy już skupiać się na nieistotnych wizualne elementach, a w całości poświęcić uwagę twórczej kreacji przestrzeni.

Decydując się na minimalistyczny design, trzeba jednak uważać, by nie stworzyć przestrzeni sterylnych. Białe ściany i białe biurka mogą spowodować, że pracownicy zaczną się czuć jak szczury w laboratoryjnych klatkach.

Magdalena Sąsiadek, Interbiuro
Magdalena Sąsiadek, Interbiuro Kierownik Działu Projektowego, Interbiuro

Magdalena Sąsiadek jest odpowiedzialna za koordynowanie prac działu architektów w firmie Interbiuro. Z branżą wykończeniową jest związana od początku swojej kariery zawodowej. Firma Interbiuro działa w swojej branży od 1999 roku. Zajmuje się projektowaniem, aranżacją i kompleksową realizacją przestrzeni biurowych i komercyjnych.