2013-12-17

Biznes zawsze w pobliżu

Sukces lokalu na osiedlu zależy przede wszystkim od tego, czy biznes zakładamy w dużym, średnim czy małym mieście.

Biznes zawsze w pobliżu Fot. Północ Nieruchomości

Wielkie miasta w lokalizacjach osiedlowych mają dużo więcej lokali przeznaczonych na usługi i handel, niż mniejsze miejscowości. Specyfika tego typu lokalizacji wynika przede wszystkim z charakteru pewnych usług, które powinny być dostępne lokalnie. W miastach zamieszkanych przez 20-30 tys. mieszkańców w zasadzie wszystko jest „lokalne” . Tam rzadko kiedy powstają na przykład placówki bankowe na osiedlach. Od tego jest centrum, do którego z każdego osiedla jest kilka minut drogi.

W wielkich miastach na osiedlach mamy bardzo duży przekrój biznesów, począwszy od usług typu: fryzjer, kosmetyczka, tłumacz, poczta, siłownia poprzez gastronomię: pizzerie, fast foody, lokalne restauracje, aż po handel: sklepy odzieżowe i spożywcze, czy apteki. Nie ma tu zasadniczo żadnych ograniczeń, bo przecież na osiedlach coraz częściej pojawiają się placówki bankowe, sklepy RTV, przedszkola, przychodnie i gabinety lekarskie.

Najmniejsze miasta często całą strefę handlu i usług ograniczają do ścisłego centrum lub konkretnych lokalizacji. Na osiedlach natomiast pozostaje tylko podstawowe rodzaje biznesów, jak lokalny sklep spożywczy, kiosk z prasą, fryzjer czy pizzeria. (gum)

Krzysztof Pelowski, Północ Nieruchomości
Krzysztof Pelowski, Północ Nieruchomości dyrektor ds. rozwoju sieci, Północ Nieruchomości

W Północ Nieruchomości odpowiada za wsparcie należących do sieci biur nieruchomości na różnych polach ich działalności, tak aby poziom obsługi klientów oraz efektywność finansowa stale się podnosiły.