2015-08-03

Centra handlowe dają pracę

Blisko 400 tys. osób znalazło zatrudnienie w centrach handlowych. To więcej niż we Włoszech i Hiszpanii.

Centra handlowe dają pracę Fot. Galeria Warmińska

Informacja o powstającym nowym centrum handlowym w mieście budzi mieszane uczucia: negatywne u obawiających się konkurencji kupców, pozytywne u mieszkańców, którzy liczą na bogatszą ofertę. Ci pierwsi próbują przekonać lokalne władze, że nowy obiekt handlowy oznacza utratę miejsc pracy przez tysiące pracowników. Między innymi takiego argumentu używali niedawno przedsiębiorcy z Nowego Targu i Szczecina prowadzący biznesy przy ulicy właśnie w tych miastach. Ale rzeczywistość okazuje się nieco inna...

Według szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) oraz Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC), w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce zatrudnienie znajduje około 377 tys. pracowników. Stawia to Polskę na czwartym miejscu pod względem zatrudnienia w tym sektorze, ponad takimi krajami jak Włochy czy Hiszpania, gdzie powierzchnia handlowa jest większa.

- Z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że średniej i dużej wielkości centra handlowe zatrudniają dziś od 1 tys. do ponad 2 tys. osób. Oprócz pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez właściciela centrum handlowego, dewelopera oraz w placówkach handlowo-usługowych obecnych w obiekcie, zatrudnienie wielu osobom oferują firmy zaangażowane pośrednio w powstanie i późniejszą działalność centrum, np. firmy budowlane, dostawcy, firmy technologiczne, ochroniarskie, marketingowe czy sprzątające – mówi Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Opierając się na danych Eurostatu, handel detaliczny jest trzecim największym sektorem zatrudnienia w Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy (dane dla 28 państw UE, bez Chorwacji), co stanowi 8,9 proc. zatrudnienia (w wieku 15-64) i przekłada się na 18,7 mln miejsc pracy. Według danych zebranych przez ICSC, w sektorze handlowym w Europie, ponad 62 proc. zatrudnionych stanowią kobiety. Sektor handlowy oferuje także duże możliwości młodym pracownikom i tym o niższych kwalifikacjach. Według danych Eurostatu ponad 16 proc. zatrudnionych w wieku 15-24 lat znajduje swoją szansę w handlu detalicznym. Nasz kraj pod względem liczby zatrudnienia w sektorze wyprzedzają jedynie takie państwa europejskie jak Wielka Brytania (862 tys.), Niemcy (680 tys.) oraz Francja (515 tys.).

- Pod względem struktury rynku, wielkości obiektów oraz podziału na formaty rynek polski, hiszpański i włoski mają w sobie wiele cech wspólnych. W Polsce mamy obecnie 456 centrów handlowych, o łącznej powierzchni handlowej ponad 10 mln m2. W Hiszpanii funkcjonuje 517 obiektów handlowych o powierzchni ponad 13 mln m2, we Włoszech 838 obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 15,5 mln m2. Różnice w zatrudnieniu mogą być spowodowane sytuacją ekonomiczną tych państw, jak i ograniczeniami związanymi z handlem w niedzielę, które stosowane są we Włoszech i Hiszpanii, wpływając na działalność całego sektora oraz zmniejszając potencjalną grupę osób zatrudnionych w centrach handlowych – wyjaśnia Radosław Knap.

Daniel Wilk
Daniel Wilk dziennikarz