2015-07-30

Po stadionie kolej na galerię

W Tychach się buduje. Niedawno zakończono pracę nad nowym stadionem lokalnej drużyny piłkarskiej, teraz rozpoczynają się przygotowania do realizacji Gemini Parku Tychy.

Po stadionie kolej na galerię

To ma być jeden z najnowocześniejszych obiektów handlowych na Śląsku. Galeria Gemini Park Tychy uzyskała już wykonalne pozwolenie na budowę i aktualnie jest w trakcie procedur przetargowych, mających na celu wyłonienie wykonawców budowlanych inwestycji. Budynek został zaplanowany wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, liczący około 36 tys. m2 powierzchni najmu, wraz z parkingiem mieszczącym ok. 1,1 tys. pojazdów. Będzie w nim funkcjonowało przeszło 130 lokali handlowych i gastronomicznych oraz punktów usługowych.

Założenie jest takie, by budynek był obiektem łatwo dostępnym dla klientów, a jego wnętrza były pełne naturalnego, dziennego światła, w czym pomoże duża ilość przeszkleń i otwarć widokowych. Wnętrza będą nawiązywały swoim charakterem do eleganckiej, miejskiej ulicy handlowej – mówi Michał Korolczuk, architekt i project manager Gemini Holding. – Instalacje i materiały wykończeniowe zostały tak dobrane, by były przyjazne środowisku, a ich eksploatacja nie generowała wysokich kosztów utrzymania dla zarządcy i najemców obiektu.

Struktura przyszłego obiektu będzie przystosowana dla ewentualnej rozbudowy i nadbudowy. Budynek będzie liczył trzy kondygnacje, z czego najniższa – dostępna z poziomu terenu – pełnić będzie funkcję parkingu uzupełnioną o powierzchnie handlową. Stad prowadzić będą łatwo dostępne wejścia do centralnej części obiektu, gdzie znajdą się lokale głównych najemcy przyszłego centrum handlowego.

Wzorem już istniejących centrów Gemini Park w Bielsku-Białej i Tarnowie, obiekt w Tychach zaplanowany został jako centrum handlowe przystosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. „Rodzinna strategia” oprócz bogatej oferty handlowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, zakłada konkretne przystosowanie architektury obiektu do specyficznych potrzeb tej grupy klientów. Planowane jest m.in. stworzenie specjalnych miejsc parkingowych w pobliżu wejść do budynku, które przeznaczone zostaną dla rodzin z dziećmi, oprócz tego pomieszczenia i toalety w obiekcie zostaną przystosowane do potrzeb dorosłych i dzieci, jak również stworzony zostanie specjalny pokój dla rodziców, gdzie w estetycznych i komfortowych warunkach będzie można np. nakarmić czy przewinąć dziecko.

Kolejnym z aspektów wyróżniających przyszły obiekt spośród regionalnej konkurencji, będzie jego komponent rozrywkowo-rekreacyjny. W tym celu do organizacji różnorodnych eventów – koncertów, pikników itp., zostanie zagospodarowany dach budynku, który stanie się jednocześnie ciekawym punktem widokowym na panoramę miasta. Planowane jest również zaaranżowanie pod przestrzeń rekreacyjną terenów zielonych od południowej strony obiektu.

Aby obiekt dobrze wkomponował się w miejską tkankę, planujemy stworzenie specjalnej ścieżki spacerowo-rowerowej, która będzie łączyła Gemini Park Tychy z resztą miasta. Chcielibyśmy zaproponować również specjalne udogodnienia dla rowerzystów, m.in. wydzielone i zadaszone miejsca do pozostawiania rowerów oraz punkty pozwalające na ich drobne naprawy i serwis. Zależy nam na tym, by łatwy dostęp do obiektu mieli nie tylko kierowcy, ale także ci, którzy zechcą wybrać się na zakupy pieszo czy rowerem – dodaje Michał Korolczuk.

Deweloper liczy, że lokalizacja Gemini Park Tychy zapewni dostępność galerii dla ok. 2,5 mln mieszkańców Górnego Śląsku. Obiekt będzie położony w odległości ok. 3,5 km od ścisłego centrum Tychów, w sąsiedztwie kluczowych dróg krajowych i regionalnych. Centrum Handlowe Gemini Park Tychy ulokowane będzie przy ul. Beskidzkiej – jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych miasta, będącej zarazem odcinkiem drogi krajowej nr 1, łączącej Tychy m.in. z Łodzią czy Cieszynem.

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski dziennikarz, PROFIT system