2015-07-06

Lokal na kawiarnię

Polacy coraz częściej piją kawę na mieście, a własna niewielka kafejka to dobry pomysł na biznes.

Lokal na kawiarnię fot. Kubek w kubek

Zanim zaczniemy serwować kawę pierwszym klientom, musi znaleźć odpowiedni lokal na kawiarnię. Jego metraż zależy od upodobań właściciela (i zasobności jego portfela), ale nie powinien być mniejszy niż 50 m2. Ścisk nie sprzyja relaksowi przy filiżance kawy. Właściciele małych kawiarenek najczęściej otwierają je w miejscach zacisznych, ale nie odizolowanych.

– Firmy zarządzające sieciami kawiarnianymi chętnie otwierają swoje lokale w centrach miast, na dworcach, w galeriach handlowych, zaś właściciele niezrzeszonych kawiarni preferują okolice osiedli mieszkaniowych, bo nastawiają się na lokalną społeczność, chcą wtopić się w rytm lokalnej dzielnicy. Nasi goście nie są dla nas anonimowi, sporo ze sobą rozmawiamy – mówi Małgorzata Nowak, współwłaścicielka kawiarni Kubek w kubek.

Lokal, w którym ma działać kawiarnia, powinien mieć dwa wyjścia, przynajmniej trzy metry wysokości oraz klimatyzacje, kanalizację i wydzielone pomieszczenie na kuchnię, toaletę i szatnię (albo miejsce, gdzie stanie wieszak na okrycia). Ponadto, jeśli w kawiarni ma być serwowane jedzenie, przed jej otwarciem trzeba zdobyć pozwolenie od powiatowego inspektora sanitarnego.

 Jak urządzić kawiarnię, żeby klienci dobrze się w niej czuli? Wielu osobom zależy, aby ich kawiarnia była miejscem rodzinnym, przytulnym, takim, do którego chce się wracać, dlatego zwykle stawiają na przytulny domowy wystrój. Wstawiają do lokalu wygodne fotele i kanapy oraz duże poduchy – wszystko w ciepłych kolorach. Starają się też, aby światło w lokalu było przyciemnione.

Ostatnio modne są również kawiarnie w wystroju w stylu rustykalnym, w którym motywem przewodnim jest drewno, prostota i jasne kolory. Na topie jest także styl ekologiczny łączący jasne drewno, wiklinę, kolory ziemi, zwłaszcza w miejscach serwujących ekologiczną żywność. W razie potrzeby można skorzystać z profesjonalnej porady architekta wnętrz. Szacowany koszt usługi to 50-300 zł za metr kwadratowy, zależnie od zaangażowania architekta. W kawiarni powinien znaleźć się także stojak z gazetami, bowiem niejeden klient przy porannej kawie robi poranny przegląd prasy.

 Przybywa też kawiarni przeznaczonych dla rodziców z dziećmi – pierwsi mogą wypić spokojnie ulubiony napój, podczas gdy ich pociechy bawią się w najlepsze. Ich właściciele organizują też warsztaty dla dzieci i całych rodzin, porady dotyczące noszenia dzieci w chustach. Każde miasto ma takie miejsca, ale na razie jest ich jeszcze niewiele. Jest to nisza do zagospodarowania.

Anna Smolińska dziennikarz