2015-07-02

Biznes pod chmurką

Pole namiotowe to biznes dobry dla rolników i właścicieli działek położonych w atrakcyjnych turystycznie miejscach: nad morzem, w górach, nad jeziorami oraz w miejscach, gdzie co roku odbywają się festiwale muzyczne.

Biznes pod chmurką

Dochodowość pola namiotowego zależy od dwóch czynników – pogody i lokalizacji. Nie trzeba jednak kupować drogiej działki w atrakcyjnej dla turystów miejscowości – oddalone o kilka kilometrów od kurortu, ale dobrze wyposażone pole namiotowe może przyciągnąć wielu młodych ludzi, którzy chcą wypocząć jak najtańszym kosztem.

Atrakcyjna lokalizacja to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest dostosowanie działki do wymagań pola namiotowego lub campingowego: wyrównanie terenu, usunięcie z wierzchniej warstwy gruntu kamieni oraz zabezpieczenie przed efektami opadów deszczu (dreny umożliwiające szybkie odprowadzenie nadmiaru wody). Dla przyczep i camperów warto przygotować podłoże trawiaste (ze względu na łatwiejsze manewrowanie pojazdem), użytkownicy namiotów preferują teren zadrzewiony lub zacieniony.

Bardzo istotna jest możliwość podłączenia prądu i przydział odpowiedniej mocy, np. 1
kW na  gniazdko, oraz doprowadzenie wody.

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie do wody z rurociągu – mamy pewność, że pozytywnie przejdziemy badania sanepidu. Kopanie własnego ujęcia wiąże się z dodatkowymi kosztami i ryzykiem, że w szczytowym poborze wody po prostu nam jej zabraknie, a dodatkowo wlane ujęcie wody wymusza posiadanie dodatkowej mocy energii uwzględniające pracę pomp – radzi Wojciech Kuleta, właściciel firmy „Iglasty Zakątek, Camping & CamperPark”. 

Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 roku w sprawie obiektów hotelarskich wprowadza podział na pola namiotowe i kempingi. Na polu namiotowym turysta musi mieć dostęp do ujęcia wody pitnej, umywalki, toalety, miejsca do wylewania nieczystości oraz pojemnika na śmieci. Camping musi dodatkowo posiadać m.in. drogi dojazdowe czy oświetlenie.

Standard i wyposażenie pola bardzo często wpływają na wybór turystów, dlatego warto wydzielić miejsce na parking i zainwestować w odpowiednią liczbę toalet, umywalki oraz prysznice z ciepłą wodą. Dodatkowym atutem może okazać się kuchnia, w której każdy będzie mógł sobie przygotować ciepły posiłek.

Konieczna jest również recepcja, nawet prowizoryczna, np. w przyczepie – do rejestracji gości, przechowywania dokumentacji i schronienia dla pracowników. Ponadto teren powinien być ogrodzony i oświetlony – daje to poczucie bezpieczeństwa gościom i pozwala zapanować nad osobami, które nie są
zarejestrowane na recepcji – wylicza Wojciech Kuleta. – Jeśli ustawimy ławy i stoliki, podniesiemy komfort gościom korzystającym z namiotów. Campery i przyczepy z reguły przywożą cały sprzęt ze sobą.

Wypoczynek pod chmurką kojarzy się najczęściej z młodymi ludźmi, którzy spędzają wakacje jak najmniejszym kosztem. Wyposażenie pola namiotowego powinno być więc bogate i zróżnicowane. Niezbędnym
minimum są dostępne za darmo i dla wszystkich kije do smażenia nad ogniskiem, wydzielone miejsca na ogniska, boiska do gier zespołowych, plac zabaw, a nawet pomost.

 

Anna Smolińska dziennikarz