2015-05-06

Biuro przyszłości

Komfort i swoboda komunikacji całego zespołu wyznaczają trendy w aranżacji powierzchni biurowej. Nowe standardy w dziedzinie projektowania biur wyznaczają takie firmy jak Google, Apple, czy Facebook.

Biuro przyszłości Biuro firmy Google (fot. Google)

Chodzi o to, żeby nadać przestrzeni biurowej funkcje środowiska domowego, w którym wszyscy będą mogli się ze sobą swobodnie komunikować. Aby zaaranżować w biurze jak najwięcej takich miejsc, które wspierają nawiązywanie rozmów i wymianę informacji. Może być to kącik kawowy, zielony taras, kawiarnia, czy wygodne siedziska ustawione w zacisznym zaułku biurowym lub miejscu specjalnie przeznaczonym do relaksu. Czemu to służy? Swobodnemu przepływowi myśli i wspieraniu kreatywności zespołu.  

3,5 hektara parku na dachu

Jedną z firm, która nadaje kierunek rozwoju nowoczesnej aranżacji biur jest Google. W nowym kampusie firmy zaprojektowano budynki o lekkich formach architektonicznych, które wpisane zostały w naturalne, zielone otoczenie kalifornijskiej zatoki. Budowle z włókna szkla­ne­go będzie można zależnie od po­trzeb ustawiać jak kloc­ki. Kompleks powstanie na dużym naturalnym obszarze z zielenią i wodą, których nie zabraknie także wewnątrz obiektu. Poza biurami, pod szkla­ny­mi ko­pu­ła­mi znajdą się również dep­ta­ki, fontanny, restauracje i miejsca przeznaczone do ćwiczeń i regeneracji. Na teren kampusu, gdzie rozmieszczone będą także ścież­ki rowe­ro­we, kawiarnie i obiek­ty handlowo-usługowe, będzie mógł wejść każdy.

Do swojej nowej siedziby w Dolinie Krzemowej przeprowadził się niedawno Facebook. Firma, podobnie jak Google, postawiła na sprawną komunikację międzyludzką. Facebook stworzył największy open space na świecie. Praktyczna i oszczędna, otwarta przestrzeń biurowa została zoptymalizowana do pracy ekip inżynierskich. Kilka tysięcy osób, wchodzących w skład zespołu największego na świecie portalu społecznościowego pracuje razem. Mają do dyspozycji 3,5 hektarowy park na dachu z miejscami do wypoczynku wśród drzew i alejkami spacerowymi o długości nawet 1,5 km.

Przestrzeń biurowa została naszpikowana miejscami spotkań, które mają wspierać integrację pracujących w niej osób. Oczywiście nie brakuje też stref, gdzie można skupić się w ciszy i spokoju.

Statek kosmiczny Appla

Przeprowadzkę do nowej siedziby w planuje jeszcze jeden amerykański gigant - firma Apple. Przeniesie się do futurystycznego budynku przypominającego ogromny, przeszklony statek kosmiczny. To projekt realizowany z wielkim rozmachem. Będzie jednym z najdroższych obiektów biurowych na świecie. Wyszukana jest nie tylko jego forma, ale i użyte materiały, jak wygięte w łuk szklane tafle i specjalne drewno.

Czteropiętrowy budynek liczący 260 tys. m2 biur i 28 tys. m2 zaplecza badawczego ma pomieścić 13 tys. osób. Będzie w nim audytorium z tysiącem miejsc na widowni, kawiarnia dla 3 tys. osób i centrum fitness. W środku na dziedzińcu znajdował się będzie ogród. Olbrzymi park z alejkami z kilkoma tysiącami drzew rozciągał się będzie także wokół budynku.

Wspólnym mianownikiem projektów wszystkich firm jest takie zróżnicowanie przestrzeni biurowej by zapewniała pracownikom maksimum wygody, ale i stymulowała integrację zespołów. Liczne miejsca sprzyjające swobodnej komunikacji mają usprawnić transfer informacji. W czasie nieformalnych rozmów, w środowisku sprzyjającym rozluźnieniu, często rodzą się nowe pomysły i rozwiązania. Odpowiednio zbudowana atmosfera ma podsycać kreatywność i prowadzić do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które są przecież najczęściej wynikiem pracy zespołowej.

Szybki rozwój rynku polskiego

W Polce nie możemy się jeszcze pochwalić projektami biurowymi na miarę przedsięwzięć firmy Apple, czy Google. Niemniej nasz krajowy rynek biurowy w szybkim tempie obrasta nowymi, wysokiej klasy obiektami biurowymi. Nie dysponują one jednak tak rozbudowanym zapleczem, jak kalifornijskie kampusy. Nie mniej oferują zielone dziedzińce i tarasy, restauracje, kawiarnie, różnego rodzaju usługi, miejsca do wypoczynku i ćwiczeń, udogodnienia dla rowerzystów, a nawet przedszkola, choć nie są projektowane z takim rozmachem, jak te w Dolinie Krzemowej.

Na polskim rynku dostępna jest jednak różnorodna powierzchnia biurowa. W Warszawie, obok typowych wież i parków biurowych, czy kamienic pełniących funkcje biurowców, znaleźć można również kompleksy, które opierają się schematom. Chodzi o historyczne obiekty przemysłowe i zabudowania dawnych fabryk, które po rewitalizacji oferują nowoczesną powierzchnię biurową. Niestandardowa przestrzeń tego typu budynków otwiera większe możliwości aranżacyjne niż tradycyjne biurowce. Powierzchnia biurowa o ponadprzeciętnej wysokości, charakterystycznej dla industrialnych wnętrz i często nietypowych rozkładach pomieszczeń jest wdzięcznym tworzywem do podziału na przenikające się strefy, przeznaczone do realizacji różnego rodzaju zadań.    

Jednym z warszawskich kompleksów biurowych, który oferuje nowoczesne biura loftowe jest Dzielna 60. Biurowce wchodzące w jego skład to zabudowania dawnej fabryki tabacznej Noblesse. Znajdujący się w warszawskim Muranowie obiekt został niedawno kompleksowo zmodernizowany i rozbudowany. Wnętrza o wysokości do 4,60 m dają możliwość plastycznego projektowania przestrzeni biurowej. Nietypowe elementy konstrukcyjne, jak np. antresole zwiększają ilość szlaków komunikacyjnych w biurze, co wpływa na intensyfikację wzajemnych kontaktów między ludźmi.  

Biura w loftach

Architektura wnętrza loftowego w naturalny sposób sprzyja swobodniejszej komunikacji. Industrialna przestrzeń, w którą wpisane są obszary robocze stymulująco wpływa na twórcze myślenie zespołu. Dlatego biura loftowe wybiera wiele firm, których praca opiera się na kreatywnej pracy kolektywu. Jak informuje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development, w warszawskim kompleksie biurowym przy Dzielnej 60 swoje siedziby mają różnego rodzaju firmy doradcze, marketingowe, agencje reklamowe, produkcyjne firmy mediowe, wydawnictwa oraz redakcje. Postindustrialne wnętrza pozwalają również na płynną reorganizację przestrzeni biurowej w zależności od zmieniających się potrzeb firm.

Mocną stroną kompleksów projektowanych w Dolinie Krzemowej jest przestrzeń. Imponującej wielkości budynki ulokowane na rozległych obszarach naturalnych. Zielone otoczenie biur zagospodarowane jest w staranny sposób, by jak najlepiej mogło służyć pracownikom kampusów.  

W aglomeracjach miejskich trudno jest to powtórzyć. Niemniej w dużych kompleksach biurowych urządzane są zazwyczaj zielone patia, ogrody lub tarasy. W Warszawie największym tego typu zapleczem będzie dysponował realizowany w centrum miasta Warsaw Spire. Poza trzema wieżami biurowymi, na terenie inwestycji powstanie także Plac Europejski. Będzie to ogólnodostępna przestrzeń miejska z elementami małej architektury, fontannami i miejscami wypoczynku. Znajdą się tam także restauracje, kawiarnie, butiki oraz centra usługowe, a nawet miejsce przeznaczone do organizowania wydarzeń artystycznych.

 

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski dziennikarz