2015-04-07

Czy w Radomiu powstanie nowe centrum handlowe?

W mieście działa pięć centrów handlowych o łącznej powierzchni 125 tys. m2, z czego tylko 2 proc. nie ma najemców.

Czy w Radomiu powstanie nowe centrum handlowe? Nasycenie powierzchnią handlową w Radomiu wynosi 573 mkw. na 1000 mieszkańców.

Rynek centrów handlowych w Radomiu rozwija się od końca lat 90. W 1998 roku otwarto centrum handlowe M1, w kolejnych latach E. Leclerc, Echo, Atrium Gama a cztery lata temu Galerię Słoneczną, która jest pierwszym pełnowymiarowym centrum handlowo-rozrywkowym w mieście.

– Rynek handlowy Radomia zdominowany jest przez Galerię Słoneczną, która systematycznie od momentu otwarcia rozszerza swoją ofertę sklepów. W mieście brak jest nowych projektów w budowie. Współczynnik pustostanów znajduje się w lekkim trendzie spadkowym, a czynsze pozostają stabilne – komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy Analityk w Colliers International.

Drugim, co do wielkości, centrum handlowym w Radomiu jest M1. Pozostałe obiekty to centra lokalne o powierzchni mniejszej niż 20 tys. m2 GLA. Miasto nie posiada centrum wyprzedażowego, a najbliższe obiekty tego typu znajdują się w Warszawie, Łodzi i Lublinie.

W radomskich centrach handlowych działa łącznie ok. 350 sklepów. Największą grupę najemców stanowią firmy z sektora mody oraz usług. Wśród znanych marek znajdują się między innymi: C&A, H&M, TK Maxx, Reserved, Zara, New Yorker, Carry oraz Rossmann. Ceny najmu za lokal o powierzchni 100-150 m2 wahają się w przedziale 27-29 EUR za m2 miesięcznie.

Anna Smolińska