2015-03-25

Biuro nie tylko w biurowcu

Mieszkanie może być sprawnie działającym biurem i nie trzeba do tego wcale wielkiego remontu.

Biuro nie tylko w biurowcu Häfele

Pierwsze skojarzenie, jakie budzi praca w biurze, to sięgające chmur wieżowce ze szkła. Tymczasem sprawnie działające biuro można zrobić we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla freelancerów, którzy pracują na własny rachunek i najczęściej robią to właśnie z domu. Niestety oddzielenie pracy od życia prywatnego nie jest proste, dlatego warto zadbać o to, żeby domowa przestrzeń biurowa pozwoliła na maksimum zaangażowania w pracę i była jak najlepiej zaaranżowana.

Na początku warto wygospodarować w mieszkaniu pokój, lub chociaż kącik, który będzie służył wyłącznie do pracy. Wtedy będziemy mogli „wyjść” do pracy a później z pracy „wrócić”, a to bardzo ważne dla naszego komfortu psychicznego. Podstawa to biurko, które musi być uporządkowane i funkcjonalne.

Pomoże pojemny, pozwalający na sprawną segregację dokumentów i, co najważniejsze, wygodny w obsłudze system szuflad – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych z firmy Häfele, producenta akcesoriów meblowych, okuć budowlanych i oświetlenia LED. – To prawdopodobnie najważniejszy element biurowego mebla, niezbędny również w naszym home office.

fot. Häfele

Duże znaczenie ma również samo zaaranżowanie biurka, a zwłaszcza ustawienie komputera, który jest podstawowym narzędziem pracy dla większości osób. Monitor można postawić na specjalnej podstawce, żeby znajdował się na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu będzie można utrzymać prawidłową postawę podczas pracy. Bardzo ważne jest również wygodne krzesło, które można dowolnie regulować i ustawić w najlepszej pozycji.

 Oprócz komputera, w każdym biurze, również tym domowym, powinien się znaleźć sprzęt biurowy: drukarka, skaner, faks. Wszystkie te urządzenia najwygodniej mieć w zasięgu ręki. To jednak  generuje spory problem związany z aranżacją przestrzeni, bo niewiele miejsca, jakie możemy przeznaczyć na domowe biuro, szybko można zająć przez duże gabarytowo urządzenia.

Sprzęt biurowy stawiamy zwykle na półkach czy szafkach. Postawmy też na innowację i wyposażmy meble w okucia pozwalające na wychylenie blatu z drukarką i obniżenie lub podwyższenie go do naszej wysokości. To możliwe, a przy tym bardzo wygodne – mówi Marcin Małecki. - Pamiętajmy, że ciągłe podchodzenie do urządzeń, to zakłócanie pracy, a co za tym idzie, spadek jej efektywności.

Niezmiernie ważne jest również oświetlenie. Dobrze, by to w domowym biurze nie męczyło wzroku, emitowało mało ciepła i było tanie w eksploatacji.

Praca w domowym biurze może być równie wydajna, co w szklanym biurowcu, a czasem nawet wydajniejsza, bo będziemy mogli popracować w spokoju, bez ciągłych telefonów i zaczepek współpracowników.

Magdalena Krocz Redaktor prowadzący, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl