2015-03-19

Sklepy z pomysłem osiągają lepsze wyniki

Warto zaprojektować sklep wedle określonej myśli przewodniej, która trafnie odzwierciedli charakter marki

Sklepy z pomysłem osiągają lepsze wyniki fot. Lancerto

Shop concept to nic innego jak sklep zaprojektowany wedle określonej myśli przewodniej, idei czy konceptu firmy. Zgodnie z tą ideą wygląd salonu sprzedaży musi odzwierciedlać charakter danej marki. Dlatego na początku warto sobie uświadomić, jaka jest dana marka. W samym butiku powinno być widoczne to, co wyróżnia ją spośród innych.

- Marki, które zwracają szczególną uwagę na obsługę klienta w salonie oraz na swoje shop concepty, osiągają o wiele lepsze wyniki sprzedażowe i zajmują wyższe miejsca w rankingach sprawdzających jakość obsługi – przekonuje Marcin Powierza, członek zarządu, dyrektor zarządzający Forbis Group.

Przykładów marek, które wnętrze sklepu zaprojektowały zgodnie z myślą przewodnią, jest wiele. W sklepach odzieżowych Lancerto motywem przewodnim jest lotnictwo, dlatego też aranżacja salonów nawiązuje do stylistyki klasycznego stroju pilota i wnętrza kokpitu samolotowego. Ciekawy efekt pozwoliła uzyskać ściana wizerunkowa ze starymi fotografiami o tematyce lotniczej. Ponadto w pobliżu kasy pojawiła się grafika z motywem lotniczym razem z zegarami przedstawiającymi strefy czasowe.

fot. Recman

Z kolei shop concept marki Recman opiera się na fakcie, że marka od 2011 roku jest oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski mężczyzn w tenisie. Właśnie ten obszar działalności stał się punktem wyjścia podczas projektowania shop conceptu. W elementach wystroju w salonie pojawiają się zatem takie motywy, jak siatka, wieszaki, ławki do ekspozycji produktów oraz tabliczki z logo Recman, nawiązujące do sportowej, eleganckiej szatni.

Shop concept Potis&Verso opiera się natomiast na prezentacji wysokiej jakości i elegancji. Dlatego wygląd sklepu został tak opracowany, żeby przywodził na myśl ekskluzywne butiki. W inną stronę poszedł Levis. Lite drewno, czarna stal i surowy beton, które tworzą wnętrze sklepu tej marki mają podkreślać jej historię i siłę. Natomiast Mango chce się wyróżnić prostotą. Wnętrze sklepu jest surowe, ascetyczne i monochromatyczne. Czystość wnętrzu nadaje naturalne drewno sosnowe, mikrobeton na posadzce i ścianach a także stal i szkło. Zdaniem Marcina Powierzy, każda marka ma jakiś shop concept, lepszy bądź gorszy.

- Projektowanie sklepów zgodnie z ideą shop conceptów zaczyna być w Polsce popularne. Największy wzrost zainteresowania zaobserwowaliśmy właśnie w obszarze projektowym, w obszarze tworzenia konceptów sklepów. Polskie sieci chcą nadążać za światowymi trendami i za rozwojem również swojej grupy docelowej, bo projektując, zawsze bierzemy pod uwagę produkt i osoby, do których ów produkt jest kierowany. Klient ewoluuje, więc podążając za jego potrzebami, sieci inwestują w rozwój produktu, w rozwój kolekcji, a także w opakowanie tego produktu, czyli w koncept sklepu – mówi Marcin Powierza

Dominika Pronarska dziennikarz, PROFIT system

dpronarska@lokalnabiznes.pl