2015-03-04

Szklane domy rosną w Krakowie

W ubiegłym roku popyt na powierzchnię biurową przekroczył w Polsce 1 mln mkw.

Szklane domy rosną w Krakowie fot. Colliers Internationa

Miniony rok był rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni biurowej w Polsce. Od stycznia do grudnia 2014 popyt brutto na biura przekroczył 1 mln m2. Wysoka była również podaż, która w dziewięciu największych polskich miastach osiągnęła łącznie poziom 6,9 mln m2. Kolejny rekord padł w Krakowie, gdzie deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 100 tys. m2 powierzchni biurowej.

Większość umów podpisanych w roku 2014 dotyczyła nowo powstałych budynków i była zawierana przez nowych klientów.  Poziom pustostanów w istniejących obiektach jest na tyle niski, że duzi najemcy muszą szukać biur w nowych inwestycjach. Duży udział w całkowitym wolumenie umów stanowiły też relokacje, które obejmowały w roku ubiegłym aż 50 proc. nowych umów. Z drugiej jednak strony 26 proc. wolumenu transakcji stanowiły renegocjacje umów najemców, którzy postanowili pozostać w obecnych lokalizacjach.

Największa podaż powierzchni biurowej miała miejsce w Warszawie, gdzie na koniec IV kwartału ubiegłego roku dostępnych było 4,39 mln m2. W ciągu całego ubiegłego roku na rynek trafiło 280 tys. m2 powierzchni, a w budowie ciągle jest ponad 700 tys. m2. Nieznacznie, bo o 1,5 p.p., wzrósł współczynnik pustostanów, który na koniec 2014 roku wynosił 13,3 proc. Za wynajem powierzchni w centrum miasta trzeba było zapłacić od 18 do 24 euro miesięcznie, stawki poza centrum kształtowały się na poziomie 12-16 euro.

W ubiegłym roku największy przyrost podaży powierzchni biurowej zanotowaliśmy w Krakowie, gdzie oddano do użytku aż 12 nowych inwestycji dostarczając tym samym na rynek 111 tys. m2. Od dwóch lat rynek biurowy tego miasta charakteryzuje się dużych udziałem umów typu pre-lease (podpisywanych zanim inwestycja zostanie zrealizowana). Powodem takiego stanu rzeczy jest współczynnik wolnej powierzchni utrzymujący się na niezmiennie niskim poziomie. Dlatego też najemcy, szczególnie ci z zapotrzebowaniem na duże powierzchnie, wychodzą na rynek z dużym wyprzedzeniem, na długo przed zakończeniem swojej umowy najmu. Są to szczególnie najemcy z sektora usług, który jest główną siłą napędową rynku biurowego w Krakowie.

Anna Galicka-Bieda, Colliers International
Anna Galicka-Bieda, Colliers International Dyrektor Regionalny Colliers International w Krakowie, Colliers International

Jest odpowiedzialna za rozwój lokalnego oddziału firmy. Specjalizuje się w reprezentacji najemców, zarówno biurowych jak i przemysłowych, nadzoruje transakcje sprzedaży w regionie oraz dba o relacje z klientami. W ciągu ostatnich lat Anna reprezentowała firmy takie, jak: Lufthansa’s Airline Accounting Center, Premier Farnell, Tesco, British American Tobacco, PepsiCo, Delphi Automotive, Unimil S.A., Samsung,