2015-02-09

Klient w podróży wyda więcej

PKP modernizuje swoje budynki we współpracy z inwestorami z rynku centrów handlowych. Już wkrótce przy kilku dworcach powstaną galerie i parki handlowe.

Klient w podróży wyda więcej Fot. PKP/Dekada realty

Do Polskich Kolei Państwowych należy największa baza nieruchomości w Polsce, w tym ok. 2,3 tys. dworców. Kilkadziesiąt z nich udało się spółce wyremontować, inne czekają na modernizację (np. dworzec kolejowy w Dębicy), sprzedaż lub inwestorów, którzy będą partycypować w kosztach przebudowy. A tych nie brakuje – tylko w ostatnim czasie XCITY (spółka PKP dedykowana inwestycjom deweloperskim) podpisała umową z Dekadą Realty na budowę dwóch dworców kolejowych zintegrowanych z centrami handlowymi w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Całość utworzy parki handlowe.

- Większość realizowanych obecnie projektów deweloperskich to inwestycje w dużych miastach. Jak widać, także mniejsze ośrodki cieszą się zainteresowaniem inwestorów. – mówi Maciej K. Król, prezes Xcity Investment. – W tego typu lokalizacjach również dysponujemy atrakcyjnymi terenami, których potencjał przez lata nie był wykorzystywany. Teraz, dzięki inwestycjom realizowanym wspólnie z deweloperami, chcemy tworzyć zupełnie nowe przestrzenie, odpowiadające potrzebom podróżnych i lokalnych społeczności – dodaje.

Nowa inwestycja Dekady w Koninie zakłada stworzenie nowoczesnego dworca kolejowego z poczekalnią dla podróżnych i kasami biletowymi, połączonego z centrum handlowym typu strip mall, liczącym ok. 20 lokali handlowo-usługowych, o łącznej powierzchni najmu liczącej ok. 5,4 tys. m2 GLA. Przy obiekcie zostanie zlokalizowany również dworzec autobusowy i parking na ponad 300 miejsc. Projekt w Mińsku Mazowieckim obejmie budowę komfortowego dworca kolejowego, połączonego z częścią komercyjną obejmującą ok. 15 lokali handlowo-usługowych i parking na ok. 230 pojazdów na powierzchni najmu ok. 4,3 tys. m2 GLA.

– Z naszego doświadczenia wynika, że dworce autobusowe i kolejowe to często najlepsze lokalizacje handlowe w mieście, nierzadko niestety zaniedbane poprzez problemy finansowe spółek komunikacyjnych. Połączenie ich z nowoczesną powierzchnią handlową jest przedsięwzięciem korzystnym dla wielu stron: deweloperom i najemcom gwarantuje stały przepływ klientów, generowany przez obecność węzła komunikacyjnego, a zarządca dworca nie ponosi kosztów związanych z jego odbudową czy rewitalizacją, zyskując nowoczesną przestrzeń do obsługi podróżnych – mówi Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty. - Beneficjentem jest również klient i podróżny, który ma możliwość zrobienia komfortowych, najpotrzebniejszych zakupów po drodze z pracy czy szkoły, oszczędzając w ten sposób czas.

Prace budowlane poprzedzą bardzo dokładne przygotowania, związane między innymi z opracowywaniem dokumentów planistycznych. Roboty rozpoczną się w 2016 lub 2017 roku i powinny trwać około 12 miesięcy. Wartość obydwu inwestycji to ponad 68 mln zł. (asie)