2015-02-12

Wyrzuć biurko i oszczędzaj

Skuteczna aranżacja biura wymaga postawienia w centrum uwagi ludzi, którzy w nim pracują. Choć czasem ich dobro wiąże się z rewolucją.

Wyrzuć biurko i oszczędzaj Photo credit: Phillie Casablanca / Foter / CC BY

Zaangażowane planowanie przestrzeni biurowej popłaca. Biuro ma być nie tylko wizytówką, ale też przestrzenią, w której komfortowo się przebywa i pracuje. Żeby osiągnąć taki efekt w swoich pomieszczeniach służbowych, trzeba skupić się na jednostce – na wszystkich tych, którzy w biurze na co dzień przebywają i pracują.

- Najważniejszą tendencją w aranżacji biur jest postawienie w centrum potrzeb pracownika. Ergonomia i elastyczność stanowiska pracy są nowymi podstawowymi warunkami – mówi Pulsowi Biznesu Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor marki i członek zarządu Mikomax Smart Office.

Tylko, że nowoczesne pojmowanie komfortu pracownika wcale nie musi odpowiadać temu, co tradycyjnie rozumiemy przez wygodę. Przyszłościowy model aranżacji biur ma wprawdzie zapewnić komfort, ale bardziej poprzez tworzenie różnych stref aktywności, niż np. wstawienie każdemu kanapy do gabinetu. I tak przykładowo koncept „gorących biurek”, których obsada cały czas rotuje, przyjął się nie bez kontrowersji. Bo niby pracownik dostał do dyspozycji jednoosobowe pokoje, w których może się wyciszyć i skoncentrować, ale jednocześnie pozbawiono go prestiżu własnego „miejsca” w firmie.

Dlatego firmy, które wdrażają model dopasowany do aktywności, poprzedzają jego wprowadzenie badaniami i konsultacjami z pracownikami. Tak zrobiły m.in. CBRE, Colliers i Skanska. W końcu, jeśli dokonujemy zmian mających na celu poprawę życia zatrudnionych, to warto je z nimi skonsultować – nawet, jeśli ich oczekiwania wydają się pozornie niemożliwe do zrealizowania. Firma CBRE policzyła, że biurka są przez pracowników zajmowane przez 80 proc. czasu. Ograniczenie ich liczby może przełożyć się na oszczędności.

Przestrzeń biurowa według zasady Activity Based Workplace oferuje stanowiska dostosowane do zróżnicowanych modeli pracy. W jej obrębie znajdują się zarówno tradycyjne stanowiska do pracy indywidualnej, jak również stanowiska do dowolnego wykorzystywania przez wszystkich pracowników, którzy w danym momencie ich potrzebują, bo np. zwykle pracują zdalnie. Biura zaprojektowane zgodnie z tą koncepcją zapewniają również miejsca do prowadzenia bieżących rozmów w niedużych grupach oraz wygodne miejsca do pracy zespołowej, również sale narad i spotkań służbowych. Nie ma przy tym mowy o umowności, podział przestrzeni biurowej na strefę formalną i kreatywną jest wyraźny. W ten sposób, dzięki większej integracji zespołu i szybszej wymianie informacji, zwiększa się wydajność pracy.

fot. Ochnik Development

Coraz więcej firm ma potrzebę tworzenia niestandardowych powierzchni biurowych, a w nich elastycznych i wygodnych miejsc pracy. Zamknięte gabinety zastępuje przestrzeń podzielona na części do koncepcyjnej pracy całego zespołu oraz do pracy indywidualnej. W związku z tym wielu najemców poszukuje budynków, które pozwalają na wprowadzenie takiej plastycznej koncepcji - przyznaje Jacek Ochnik, prezes zarządu Ochnik Development.

Według najnowszej analizy przeprowadzonej w Warszawie przez firmę Savills, ponad jedna trzecia (36 proc.) pracowników biur jest zdania, że nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy, ale kolejne 30 proc. badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak dla ankietowanych kreatywny i nowoczesny wygląd biura.

Opracował (gum)

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski Redaktor, PROFIT system

gmorawski@lokalnabiznes.pl