2015-01-21

Nikt nie może spać spokojnie

Szok frankowy dotknie także rynku nieruchomości komercyjnych.

Nikt nie może spać spokojnie fot. Emerson Evaluation

Kredyty we frankach szwajcarskich brano w Polsce głównie na mieszkania, ale obecny wstrząs wywołany uwolnieniem kursu helweckiej waluty jest na tyle duży, że będzie miał swoje konsekwencje także dla rynku nieruchomości komercyjnych. Oba rynki są połączone poprzez banki, które udzielają i kredytów hipotecznych dla osób indywidualnych, i kredytów dla inwestorów oraz deweloperów biur, obiektów handlowych, magazynów a także deweloperów mieszkaniowych. Kredyty frankowe stanowiły na tyle dużą część portfeli kredytowych banków, że utworzenie rezerw na ewentualne straty z nimi związane, zmniejszy całą akcję kredytową sektora finansowego, także tę potencjalnie skierowaną do rynku komercyjnego.

Konsekwencje wysokiego kursu franka dla rynku komercyjnego będą z pewnością mniejsze niż dla rynku mieszkaniowego, ponieważ najwięksi inwestorzy zagraniczni budujący obiekty handlowe czy biurowe w dużej mierze kredytują się za granicą. Sytuacja w sektorze finansowym w Polsce ma więc dla nich trochę mniejsze znaczenie. Co nie oznacza wcale końca zmartwień. Duże bankowe grupy w całej Europie, a nawet na całym świecie, poniosły straty związane z uwolnieniem kursu franka. Z tego powodu dostępność finansowania, które potencjalnie było paliwem dla segmentu nieruchomości komercyjnych, zmniejszy się także na rynku zagranicznym. Frank to dużo twardszy orzech do zgryzienia dla inwestorów krajowych, którzy działają na średnią i małą skalę – oni bowiem co do zasady kredytują się w rodzimych bankach, dla których ryzyko znacznego zmniejszenia akcji kredytowej jest duże.

Inwestycje komercyjne finansowane za franki szwajcarskie to nieduża część rynku. Projekty komercyjne, nawet jeśli zaciągane są w walutach, to najczęściej w EUR lub USD i w tych samych walutach są spłacane. Wahania kursów nie mają więc wpływu na wartość zobowiązań. To oznacza, że w segmencie komercyjnym problem może być właściwie tylko z nową akcją kredytową na nowe projekty.
(mak)

Dariusz Książak, Emmerson Evaluation
Dariusz Książak, Emmerson Evaluation prezes, Emmerson Evaluation

Emmerson Evaluation świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny) oraz inwestycji deweloperskich.