2015-01-14

Certyfikat gwarantuje najemców?

Wiele nowych inwestycji może się pochwalić różnymi certyfikatami świadczącymi o tym, że obiekt jest przyjazny dla środowiska. Taki dokument często przekłada się na wymierne korzyści dla najemcy i właściciela galerii.

Certyfikat gwarantuje najemców? fot. Sukcesja

Zmienia się świadomość społeczna oraz prawo budowlane, które coraz bardziej zaostrza przepisy dotyczące ekologii. Stąd wprowadzone już do użytku obowiązkowe certyfikaty energetyczne. Za kilka lat każdy budynek będzie musiał spełniać wielokryterialny system oceny jakości, więc już teraz, myśląc o budowaniu obiektów komercyjnych, trzeba się do tego przygotować. Coraz więcej przedsiębiorców już na poziomie projektowania swojej inwestycji bierze pod uwagę przede wszystkim wysoki komfort pracy, oszczędność na kosztach eksploatacyjnych oraz budowanie wizerunku firmy odpowiedzialnej społecznie.

Jednym ze standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie jest certyfikat BREEAM, nie jest on jednak łatwy do zdobycia. Obiekty przyjazne środowisku muszą posiadać wiele ważnych cech, m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportową, zarządzanie eksploatacją i realizacją oraz gospodarkę wodną i odpadami. Budynki z certyfikatem BREEAM zużywają o 40 proc. mniej wody i nawet o 50 proc. mniej energii niż tradycyjne obiekty, a to nie tylko działanie na rzecz środowiska naturalnego, ale także wymierne korzyści finansowe. Oszczędności na kosztach eksploatacyjnych w certyfikowanym budynku wahają się między 25-50 proc. Ponadto zielone budynki zapewniają lepsze warunki użytkowania dzięki dobrej wentylacji, zwiększonemu komfortowi termicznemu, większemu naciskowi na dostęp do światła dziennego, co poprawia samopoczucie ludzi przebywających wewnątrz.

Wynajem powierzchni w zielonych, certyfikowanych budynkach charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacyjnymi, zwiększoną produktywnością i oszczędnościami na kosztach pracowniczych, tak więc duża część najemców oczekuje od obiektu właśnie takiego standardu. Obserwujemy, że jest to coraz popularniejszy kierunek.(mak)