2015-01-12

Budują się nowe sklepy

Branża nieruchomości komercyjnych może zaliczyć miniony rok do wyjątkowo udanych. Czy podobnie będzie w 2015?

Budują się nowe sklepy fot. freeimages.com

Dla wielu sektorów nieruchomości komercyjnych rok 2014 był najlepszy od kilku dobrych lat. Szczególnie dobrze radził sobie rynek powierzchni magazynowej. Dane szacunkowe mówią, że łączna powierzchnia magazynowa wynajęta w 2014 to ok. 2 mln m2. W ubiegłym roku zanotowano również najwyższą od 2009 roku podaż nowych magazynów. Tylko w trzech pierwszych kwartałach tego roku oddano ponad 400 tys. m2, a wyliczenia Colliers International wskazują, że po czterech kwartałach będzie to nawet 600 tys. m2, co oznacza, że całkowite zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce przekroczą 8,5 mln m2. Niebagatelna rolę odegrała tu firma Amazon, której wszystkie centra dystrybucyjne (o łącznej powierzchni ok 325 tys. m2) zostały oddane w drugiej połowie roku.

Centrum handlowe ma się dobrze

Na rynku galerii handlowych można było zauważyć kontynuację ubiegłorocznych trendów – nowe centra handlowe powstawały przeważnie w mniejszych miastach i były to raczej niewielkie obiekty. Największym ośrodkiem miejskim, w którym zostały otwarte duże galerie handlowe był Lublin, gdzie w marcu otworzono Atrium Felicity a w grudniu Outlet Center Lublin. Polska to cały czas wielki plac budowy. Obecnie w całym kraju powstaje ok. 715 tys. m2 nowej powierzchni handlowej, z czego 30 proc. zostanie oddanych do użytku do końca 2014 roku. To oznacza, że Polacy będą mogli zrobić zakupy w 19 nowych obiektach o łącznej powierzchni 215 tys. m2. Na koniec trzeciego kwartału 2014 r. w Polsce istniały 432 centra handlowe o łącznej powierzchni  10,2 mln m2 powierzchni najmu brutto (GLA). Obejmowały one 385 tradycyjnych i specjalistycznych centrów handlowych, 37 parków handlowych oraz 11 centrów wyprzedażowych.

-Inwestycje zrealizowane przez deweloperów w 2014 roku świadczą o zmianie strategii działalności w porównaniu z 2013 r., w którym nowe centra handlowe powstawały w znacznie większych miastach takich jak Poznań, Katowice, Kraków i Gliwice – wyjaśnia Magdalena Sadal, starszy konsultant w sekcji Badań Rynkowych w dziale Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

W Warszawie, która ma jeden z najniższych w Polsce wskaźników podaży powierzchni handlowej na 1000 mieszkańców, jest miejsce na duże nowe centra handlowe, ale na razie żadna spektakularna inwestycja nie jest planowana. Obecnie w stolicy w budowie jest 12,5 tys. m2. powierzchni w galerii Ferio Wawer, której otwarcie zaplanowano na rok 2015, prowadzone są także  rozbudowy istniejących centrów: Wola Park i Factory Ursus.

fot. freeimages.com

W biurowcach hula wiatr?

Sporo działo się również na rynku powierzchni biurowej, który w minionym roku zanotował lekki spadek. Podaż powierzchni biurowej na koniec III kwartału ubiegłego roku wynosiła 7,25 mln m2, z czego ponad 60 proc. stanowiły biura znajdujące się w Warszawie.  Kolejne rynki to odpowiednio Kraków i Wrocław oraz Trójmiasto. To właśnie w tych miastach przybyło najwięcej biur. Popyt na powierzchnię biurową utrzymywał się na stałym poziomie ok. 600 tys. m2, chociaż wyraźnie zaznacza się spadek zainteresowania wynajmem.

-Aktualnie obserwujemy dużą konkurencję na rynku powierzchni biurowych, która wywiera presję na właścicieli budynków, aby obniżali czynsze. Najemcy mają wybór, a deweloperzy są tego świadomi. Mimo wszystko nie należy spodziewać się dużych obniżek czynszów, szczególnie w przypadku najlepszych budynków biurowych. Najwyższe miesięczne stawki bazowe za powierzchnię klasy A notujemy w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, a najniższe w Lublinie – mówi Ewa Grudzień, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.(mak)

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl