2013-11-25

Jaki lokal na biznes?

Sprawdź, jaki lokal będzie najlepszy dla twojej firmy.

Jaki lokal na biznes?

Wybór lokalu na biznes do łatwych nie należy. Oprócz zbadania potencjału danej lokalizacji, trzeba również zastanowić się jaki lokal: użytkowy, w galerii handlowej czy mieszkanie, będzie optymalny dla prowadzonej działalności.

Lokal użytkowy

Ten najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia prowadzenia biznesu znajduje się przy głównych ulicach miast, na deptakach czy na samym rynku. Optymalnie, jeśli mieści się na parterze, z dużą witryną, z widokiem na główną ulicę. To jego niewątpliwe atuty. Jest dobrym rozwiązaniem dla tych działalności, w których istotne jest przyciągnięcie klienta „z ulicy”. Sam w sobie stanowi reklamę i wizytówkę biznesu. Najem takiego lokalu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli myślisz na przykład o działalności gastronomicznej, sklepie spożywczym, czy salonie kosmetycznym. W przypadku takich lokali warunki najmu negocjujesz najczęściej bezpośrednio z właścicielem czy urzędem miasta. W zależności od tego, ilu jest zainteresowanych i jak bardzo atrakcyjna jest dana lokalizacji zwiększają się twoje szanse na zyskanie dodatkowych profitów. Warto próbować negocjować stawki czynszu, sposób zapłaty czy okres wynajmu a także podział obowiązków w przypadku przeprowadzania ewentualnych remontów czy napraw.

Lokal w galerii handlowej

Idealny dla prestiżowych biznesów. Bez dobrej marki szansa na zaistnienie w galerii handlowej jest raczej równa zeru, dlatego też na wybór takich lokalizacji często decydują się duże i znane sieci franczyzowe. Prym wiedzie tu działalność handlowa (odzież, obuwie, kosmetyka) ale także usługi dla klientów indywidualnych (pralnie). Warunki współpracy, w imieniu swoich partnerów ustala sam organizator systemu, jednak pole do negocjacji takich umów jest niezwykle wąskie, a w czołowych galeriach handlowych wręcz niemożliwe. Zarządcy galerii korzystają z gotowych wzorców umownych. Jeśli warunki współpracy nie będą Ci odpowiadać, bez trudu znajdą innego zainteresowanego. Stawki czynszu mogą sięgać nawet 75 euro za metr kwadratowy. Umowy zawierane są na czas określony bez możliwości ich przedterminowego rozwiązania. To wszystko to niewątpliwe wady takiej lokalizacji. Atutem jest z kolei duża liczba odwiedzających galerie klientów i perspektywa zarobku, jeśli oczywiście czynsz nie będzie gwoździem do trumny.

Mieszkanie prywatne

Niewątpliwie najtańsza forma prowadzenia biznesu. Nadaje się przede wszystkim na biuro. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy własnego kąta potrzebują jedynie do celów administracyjnych oraz do okazjonalnych spotkań z klientami. W tym przypadku istotne jest ,aby lokal był schludny i funkcjonalny. Nie nastawiasz się na przyciągnięcie przypadkowych klientów. Jest to dobre rozwiązanie dla działalności usługowej, na przykład biur doradczych: prawnych czy też finansowych. Możliwości negocjacyjne, w porównaniu do innych opisywanych grup są tu największe a czynsz najniższy. Z punktu widzenia właściciela takiego lokalu, perspektywa stabilnego wynajmu firmie a nie studentom jest niezwykle kusząca. Po ich stronie zmniejsza się ryzyko związane ze zniszczeniem mieszkania. Tym samym zwiększa się ich chęć negocjacji. Warto indywidualnie rozmawiać na temat ceny wynajmu, warunków rozwiązania umowy oraz utrzymania i napraw.

 

Kinga Matuszewska
Kinga Matuszewska prawnik, menedżer działu doradztwa we franczyzie, PROFIT system

Odpowiada za tworzenie pakietów franczyzowych (modele biznesowe, umowy franczyzowe, podręczniki operacyjne) dla kluczowych klientów firmy oraz doradztwo prawne.