2015-01-08

Sklep musi mieć duszę

Dobrze zaprezentowany towar sprzeda się sam. O to, żeby go odpowiednio pokazać w sklepie, zadba ekspert od ekspozycji produktów.

Sklep musi mieć duszę foter.com avrene / Foter / CC BY

Spece od visual merchandisingu dbają nie tylko o wygląd witryny, ale również o aranżację wnętrza sklepu. Sporo roboty mają zwłaszcza w sklepach sieciowych. Podobny wygląd wszystkich placówek, identyczne kolory, czy powtarzające się elementy architektoniczne utwierdzają klienta w przekonaniu, że w każdym sklepie będzie jednakowo obsłużony i znajdzie odpowiadające mu produkty.

– Emocje sprzedają towar. Visual merchandiser, mając tą świadomość, jest w stanie „wejść” do sklepu i poprowadzić nas tak, że zamiast dwóch minut spędzimy w nim 10. Towar sam będzie zachęcał do zakupu, bo VM wie, w jaki sposób zatrzymać w sklepie klienta – wyjaśnia Adrian Siekierski, dyrektor artystyczny w firmie Vmart zajmującej się visual merchandisingiem.

Bardzo ważna jest atmosfera w placówce, na którą składa się wiele czynników: kolory użyte w sklepie, oświetlenie, układ półek i wieszaków, możliwość bezpośredniego kontaktu z produktem, rozmieszczenie kas, muzyka płynąca z głośników, zapach oraz kompetentny i miły personel. Wszystko to kształtuje obraz nie tylko danego sklepu, ale całej sieci, a przede wszystkim produktu. Dlatego wygląd placówki musi być spójny z wizerunkiem budowanym za pomocą reklamy, czy działań PR.

– Najważniejszy jest pomysł, myśl kreatywna, która będzie zsynchronizowana z ideą danej marki. Temu powinna być podporządkowana cała aranżacja sklepu – przejrzysta i komunikatywna, a nie przytłaczająca i dezorientująca klienta – opowiada Siekierski. – Ważna jest także dbałość o szczegóły. W salonach luksusowych będzie to przestrzeń, gdzie „towar oddycha”, starannie dobrane manekiny, obecność świeżych kwiatów.

Sprzedawaj kolorowo

Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, dlatego na sprzedaż olbrzymi wpływ mają kolor i światło. Kolor jest jednym z najważniejszych narzędzi używanych przez osoby zajmujące się visual merchandisingiem. Odpowiednio użyte barwy mogą zwrócić uwagę klienta i skierować ją na konkretny produkt. Pozwalają także wywoływać różne emocje. Jasne kolory przyciągają klienta do sklepu, kolory ciepłe (zlokalizowane na kole barw blisko czerwieni) pobudzają umysł do działania, ale powodują jednocześnie, że klienci mogą czuć się w sklepie niezręcznie. Zimne kolory (niebieski i jego pochodne) uspokajają i mogą przedłużyć obecność klienta w sklepie. Używając różnych barw można kierować zainteresowaniem klienta i przenosić je na produkty, które są dla nas szczególnie istotne.

Uwagę klienta przykuwa również światło, dlatego oświetlenie to kolejna ważna działka, którą musi się zająć visual merchandiser. Ludzkie oko kieruje się do najjaśniejszego punktu otoczenia, więc światło może być użyte jako wskazówka, kierująca do kolejnych części sklepu bądź konkretnych produktów. W każdym sklepie można znaleźć dwa rodzaje oświetlenia – podstawowe, oświetlające całe pomieszczenie oraz właściwe, czyli pojedyncze punkty świetlne, kolorowe żarówki bądź neony. To właśnie dzięki nim visual merchandiser może wyróżnić dany produkt, wydobyć jego charakterystyczne cechy, czy podkreślić fakturę.(mak)

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl