2014-12-11

Jak impreza, to w lokalu

Mieszkańcy dużych miast wolą urządzać imprezy w lokalu gastronomicznym zamiast we własnych czterech kątach.

Jak impreza, to w lokalu fot. freeimages.com

Życie towarzyskie w największych polskich miastach przenosi się do lokali gastronomicznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gfk Polonia na zlecenie Sphinx Polska, ponad  połowa (54 proc.) dorosłych mieszkańców Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Wrocławia jest zdania, że obecnie częściej niż jeszcze 10 lat temu organizuje się spotkania okolicznościowe lub towarzyskie w lokalach. Lokal gastronomiczny jest dobrym miejsce na organizację różnych spotkań towarzyskich dla 85 proc. ankietowanych. Wyraźnie jednak widać różnice w przyzwyczajeniach i preferencjach mieszkańców poszczególnych miast i regionów. wysoką atrakcyjność lokalu, jako miejsca spotkań towarzyskich wskazuje aż 90 proc. wrocławian, wobec 76 proc. krakowian.

Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia i preferencje związane z celebrowaniem wydarzeń okolicznościowych i towarzyskich. Tego typu imprezy coraz częściej przenoszą się z zacisza domowego do restauracji, kawiarni czy pubów. Wielu mieszkańców dużych miast uważa, że lokal gastronomiczny jest dobrym miejscem na zorganizowanie spotkania okolicznościowego lub towarzyskiego. Polacy ceniący swój czas, spokój i wygodę zapewne coraz chętniej będą korzystali z usług restauracji planując rodzinne i towarzyskie spotkania, jak chociażby związane ze zbliżającymi się świętami – mówi Dorota Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, właściciela sieci Sphinx.

Przeniesienie imprezy z mieszkania do lokalu to dla ankietowanych przede wszystkim wygoda i mniej stresu związanego z organizacją imprezy, taką odpowiedź wskazało 80 proc. ankietowanych. Oprócz tego ankietowani wskazywali również na oszczędność czasu (68 proc.). tyle samo osób  twierdziło również, że nie ma warunków do organizacji spotkań towarzyskich w domu. Dla 16 proc. osób z dużych miast lokal gastronomiczny jest odpowiednim miejscem na imprezy, ponieważ dom postrzegany jest jako azyl dla najbliższej rodziny. Z kolei 11 proc. widzi w organizacji imprez w lokalach oszczędność kosztów.

Do lokali gastronomicznych coraz częściej przenoszone są ważne imprezy rodzinne związane z takimi wydarzeniami jak chrzest czy komunia, ale są to również spotkania imieninowe i urodzinowe. Bardzo często są to również imprezy firmowe. Mieszkańcy badanych pięciu dużych miast przyznali, że w ciągu roku odwiedzili restaurację, kawiarnię czy pub z powodu urodzin lub imienin dorosłego (26%), rocznicy ważnego wydarzenia (23%), chrztu (17%), komunii (17%), przyjęcia weselnego (17%), urodzin lub imienin dziecka (10%). Z kolei aż 46% z nich było w lokalu gastronomicznym ze względu na inne spotkanie towarzyskie z przyjaciółmi i znajomymi.

Jak wynika z badań na rzecz sieci restauracji Sphinx liderem pod względem regularnego odwiedzania restauracji, pubów czy barów są mieszkańcy stolicy Małopolski, zaś najrzadziej  z lokali gastronomicznych korzystają osoby z Gdańska i Poznania. Przynajmniej raz w tygodniu lub częściej bywa w lokalach gastronomicznych 44 proc. krakowian, 40 proc. warszawiaków, 32 proc. wrocławian, 29 proc. gdańszczan i tyle samo poznaniaków.

Te dane to wyraźny sygnał dla właścicieli lokali gastronomicznych, który powinien skłonić ich do przemyślenia swojej strategii i dołączenia do niej oferty przygotowanej specjalnie dla dużych grup. To wymaga oczywiście przygotowania miejsca, w którym mogłaby spotkać się większa grupa. Takie miejsce nie musi być w restauracji na stałe. Wystarczy, że lokal będzie dawał swoim klientom taką możliwość. (mak)

Magdalena Krocz
Magdalena Krocz Redaktor prowadzący lokalnabiznes.pl, PROFIT system

mkrocz@lokalnabiznes.pl