2014-11-12

Fitness potrzebuje miejsca

Polski Związek Pracodawców Fitness podaje, że w Polsce działa ponad 1,9 tys. fitness klubów. Na rynku jest jeszcze miejsce na nowe punkty, ale żeby uruchomić taką działalność trzeba spełnić szereg wymagań.

Fitness potrzebuje miejsca fot. City Fit

Gdzie najlepiej otworzyć klub fitness? Oczywiście tam, gdzie będą klienci. Jednak najpierw musimy zdecydować, do jakich klientów chcemy dotrzeć. Zdrowy styl życia i aktywność fizyczna cieszy się zainteresowaniem osób z różnych grup wiekowych, od nastolatków aż po seniorów, są to też osoby z różnych grup społecznych: mamy, osoby aktywne zawodowo, czy osoby młode. Każda z tych grup wymaga innego podejścia, nieco innego sprzętu, a przede wszystkim innej lokalizacji.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że fitness kluby najczęściej można znaleźć na osiedlach mieszkaniowych w dużych miastach. Mogą to być duże obiekty, które mają ok. 1,5 tys. m2 powierzchni w większość zajętej przez sprzęt do ćwiczeń siłowych i zdominowane przez mężczyzn. Obok wielkich siłowni z powodzeniem działają mniejsze fitness kluby, które mają ok. 200-500 m2, a ich oferta w większym stopniu skierowana jest do kobiet. Niewątpliwym atutem lokalizacji osiedlowej jest jej dostępność o każdej porze dnia i nocy, bo coraz częściej amatorzy fitnessu mogą  ćwiczyć w klubach przez całą dobę.

Fitness zgodnie z prawem

Lokal, w którym będzie działał klub fitness musi być przygotowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 31 poz. 273 z późn. zm.). Fitness klub to miejsce, w którym świadczone są usługi w zakresie regeneracji ciała poprzez ćwiczenia fizyczne, dlatego też to rozporządzenie powinno stać się lekturą obowiązkową wszystkich marzących o własnym klubie.  

Wymagania dotyczące pomieszczeń, w których będzie działał klub fitness są dosyć restrykcyjne. Pomieszczenia powinny mieć co najmniej 3,3 m wysokości. Obiekt musi mieć dobrą wentylację, co najmniej 50 m3 na jedną osobę ćwiczącą. W klubie musi być też szatnia dla klientów, gdzie na jedną osobę przypada 0,5 m2 i szafka oraz sanitariaty: prysznic i toaleta na 10 osób ćwiczących. Urządzając fitness klub trzeba też pamiętać o odpowiednim ulokowaniu ciągów komunikacyjnych i wydzieleniu miejsca na poczekalnię. W obiekcie musi się również znaleźć pomieszczenie do przechowywania sprzętu do utrzymywania czystości, osobne miejsce dla preparatów kosmetycznych i na pojemniki z odpadami.

Klub fitness musi być podłączony do wodociągów lub korzystać z własnego ujęcia wody. W obiekcie musi być ciepła woda, dostarczana z sieci wodociągowej albo podgrzewana w przystosowanych do tego urządzeniach. Ścieki muszą trafiać do kanalizacji. Regulacje dotyczą też wykończenia lokalu. Ściany przy umywalkach i zlewach muszą być wyłożone nienasiąkalnym i łatwo zmywalnym materiałem do wysokości 1,6 m. Sale, w których odbywają się ćwiczenia muszą mieć podłogę wykonaną z paneli lub innych gładkich i elastycznych wykładzin. Meble, które znajdą się w fitness klubie powinny mieć gładkie powierzchnie, które nie pochłaniają kurzu ani wody.

Dochodowa wygoda

Do wszystkich wymagań formalnych dochodzą jeszcze względy praktyczne – sala, w której odbywają się zajęcia fitness powinna mieć co najmniej 100 m2, bo w mniejszym pomieszczeniu trudno zrobić jakikolwiek układ. Oprócz zajęć fitness warto również stworzyć pomieszczenie z przyrządami do ćwiczeń cardio i siłowych oraz zainwestować w saunę, z której mogą korzystać bywalcy klubu. Bardzo istotne jest odpowiednia aranżacja przestrzeni w klubie fitness.

-Potrzeby i upodobanie kobiet i mężczyzn w zakresie aktywności fizycznej różnią się. Dwie trzecie kobiet intensywną aktywność fizyczną uprawia nie dłużej niż przez godzinę, a ponad połowa mężczyzn ćwiczy znacznie dłużej i energiczniej – pokazują badania Eurobarometru. Ten podział jest widoczny także w fitness klubach. Dlatego w odpowiednio zaprojektowanym klubie swobodne dojście do wybranych stref jest możliwe bez konieczności przechodzenia tuż pod okiem innych uczestników treningu - tłumaczy Łukasz Gądek, dyrektor ds. operacyjnych CityFit. - Dla przykładu, nasze kluby projektowane są tak, aby wykonujący ćwiczenia siłowe mężczyźni nie widzieli strefy cardio, gdzie znajdują się urządzenia takie jak bieżnie i rowery stacjonarne chętniej wybierane do ćwiczeń przez kobiety. Ma to na celu zwiększenie komfortu ćwiczeń dla kobiet.(mak)