2014-11-05

Energia dla biznesu

Aż 30 proc. przedsiębiorców może przepłacać za energię. Wszystko przez nieprawidłowo dobraną grupę taryfową. Jak wybrać odpowiednią?

Energia dla biznesu Freeimages.com

Najlepszym sposobem na znalezienie oszczędności w firmie jest kontrola struktury zużycia energii. Dokonać jej można samodzielnie, badając nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale również wody, ciepła i gazu. Można też zdecydować się na profesjonalny audyt energetyczny, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy nasz biznes jest przyporządkowany do odpowiedniej grupy energetycznej. Dzięki właściwej klasyfikacji można sporo zaoszczędzić.

 Taryfa dla mojej firmy

Urząd Regulacji Energetyki wyszczególnia grupy taryfowe, które oznaczone są symbolem litery i cyfry. Grupa taryfowa A przeznaczona jest dla dużych podmiotów, np. hut, stoczni i kopalni. Zasilane są one z sieci wysokiego napięcia, wynoszącego od 110 kV. Grupę B wybierają instytucje, które mają własne układy pomiarowe, np. szkoły, centra handlowe, obiekty rekreacyjno – rozrywkowe, fabryki. Grupie C przypisani są zazwyczaj mali i średni przedsiębiorcy, jak sklepy, czy restauracje. Korzystają one z sieci niskiego napięcia do 1 kV. Grupę G stosują głównie gospodarstwa domowe, ale także lokale mające charakter zbiorowego zamieszkania, jak np. akademik. Grupa taryfowa R to stawki opłat stosowane w rozliczeniach z odbiorcami bez liczników, ustanawiana jest dla tymczasowego miejsca poboru prądu, często przy pracach budowlanych.

Ceny dla konkretnej grupy taryfowej precyzuje wartość mocy umownej – gdy jest mniejsza, niż 40 kW, ma symbol „1”, gdy większa – symbol „2”. Wielkość opłaty zależy także od przyporządkowania do jednej z trzech rozliczeniowych stref czasowych, gdzie „1” to jednostrefowa, czyli stawka stała przez całą dobę, „2” – dwustrefowa - i „3” – trzystrefowa - tutaj doba dzieli się na pory godzinowe. Dla przykładu: jeśli wybierzemy grupę dla małych i średnich przedsiębiorców, gdzie wartość mocy umownej będzie mniejsza niż 40 kW i będziemy się rozliczać dwustrefowo, symbol naszej grupy to C 12.

fot. sxc.hu

Ile można oszczędzić

Grupa taryfowa powinna być dostosowana do profilu działalności i nie należy tutaj skupiać się wyłącznie na cenie, ale także na zużyciu energii w określonych godzinach.

Małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej wybierają grupę C11, w ramach której - energia elektryczna w ciągu doby rozliczana jest na podstawie jednolitej stawki bez względu na porę dnia. Jeśli wielkość zużycia energii w naszej firmie jest zmienna w ciągu doby, warto zastanowić się nad zmianą grupy taryfowej na wielostrefową – mówi Jacek Dudek, ekspert spółki Energia dla firm.

W grupie taryfowej dwustrefowej doba podzielona jest na sztywne przedziały godzinowe, określone w dokumencie zatwierdzanym przez lokalnego dystrybutora. Np. w Warszawie w okresie od 1 kwietnia do 30 września strefy szczytowe obowiązują w godzinach 8 - 11 i 20 - 21. W przypadku zapisanej mocy umownej o wartości do 40 kW, firmy mają do wyboru również taryfy wielostrefowe jak np. C12a i C12b.

Aby prawidłowo określić w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii elektrycznej, należy przeanalizować szczegółowo dobowy profil swojego zużycia w perspektywie kilkunastu miesięcy. Może okazać się bowiem, że np. 80 proc. energii zużywane jest w strefie szczytowej i zamiast zyskać na zaplanowanej zmianie będziemy niepotrzebnie przepłacać – mówi Jacek Dudek.

Kiedy przenieść biznes

Optymalne dopasowanie grupy taryfowej wiąże się z analizą struktury zużycia energii elektrycznej w perspektywie przynajmniej roku. Okres 12 miesięcy pozwala na dokładne określenie, czy opłacalne jest zmiana grupy taryfowej np. z C11 na C12a, a nie na C12b. Decyzja o zmianie grupy taryfowej np. z jednostrefowej C11 na dwustrefową C12a okazuje się oczywista w momencie, kiedy stawki w strefie szczytowej i pozaszczytowej są niższe od stawki wskazanej w jednostrefowej grupie taryfowej. Zazwyczaj jednak spotykamy się z sytuacją kiedy cena za energię w strefie szczytowej jest znacznie wyższa od ceny wskazanej w C11, zaś cena w strefie pozaszczytowej znacznie niższa.

Zmiana grupy taryfowej pomiędzy strefami wiąże się z operacją wymiany licznika. Jest ona bezpłatna dla wszystkich odbiorców z grup „G” i „C” raz na 12 miesięcy. O instalację odpowiedniego urządzenia zadba Operator Systemu Dystrybucyjnego, ponieważ jest on właścicielem układu pomiarowego i odpowiada za dostarczenie do sprzedawcy energii elektrycznej odpowiednich danych. Niestety, odbiorcy z grup „A” i „B”, oraz ci, którzy nie mają liczników z godzinową rejestracją danych, muszą zadbać o ich wymianę samodzielnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak przeanalizować tę decyzję, ponieważ kosztowna zmiana licznika, może szybko przynieść duże zyski, gdy kwoty na rachunkach ulegną znacznemu zmniejszeniu.

Warto skorzystać z symulacji, które tworzą audytorzy energetyczni – pokaże ona dokładnie roczne koszty zużycia energii i dystrybucji i szacowany zysk przedsiębiorcy po wdrożeniu nowych rozwiązań do firmy. Dla przykładu: jeśli miesięcznie płacimy za energię 1000 zł to po zmianie sprzedawcy energii w Warszawie możemy oszczędzić nawet 25 proc., ale już w Lublinie oszczędzimy tylko 12 proc. Jednak oszczędności można odnotować nawet przy niewielkim zużyciu energii.

(gum)

Grzegorz Morawski
Grzegorz Morawski Redaktor, PROFIT system

gmorawski@lokalnabiznes.pl