2013-11-21

Ogródek gastronomiczny z zezwoleniem

Uzyskanie pozwoleń na prowadzenie ogródka przy restauracji zajmuje ok. 2-3 miesięcy.

Ogródek gastronomiczny z zezwoleniem Fot. sxc.hu

Każdy kto chce prowadzić ogródek gastronomiczny przed swoim lokalem musi na początek znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Najlepsze są oczywiście okolice miejskich deptaków, czy starówek, ale ogródek można otworzyć praktycznie wszędzie, oczywiście im ładniejsze otoczenie, tym milej będzie naszym klientom spędzać w nim czas.

Zanim zaczniemy przygotowania do otwarcia ogródka musimy dowiedzieć się do kogo należy pas zieleni, który chcemy zająć – może to być np. Zarząd Dróg Miejskich, albo władze dzielnicy. Wówczas musimy kontaktować się z różnymi instytucjami, które odpowiadają za daną przestrzeń. W Warszawie w sytuacji, kiedy zarządcą jest ZDM trzeba najpierw należy wykonać projekt tymczasowej organizacji ruchu oraz zamówić podkłady geodezyjne w Wydziale Geodezji i Kartografii. Gotowy projekt wraz z podkładem składamy w Wydziale Ruchu Drogowego wraz z wnioskiem o zaopiniowanie. Następnym krokiem jest złożenie projektu w Zarządzie Dróg Miejskich. Gdy już otrzymamy projekt z opiniami WRD oraz ZDM, składamy go do Inżyniera Ruchu. Kiedy pozytywnie przejdziemy ten proces, wówczas możemy wszystkie dokumenty oddać do ZDM prosząc o wydzierżawienie pasa drogowego. Do dokumentów trzeba jeszcze dołączyć oświadczenie o nie utrudnianiu funkcjonowania sąsiednich lokali, informację o powierzchni reklamowej, która znajduje się na parasolach oraz KRS z ostatnich 3 miesięcy.

Uzyskanie wszelkich pozwoleń zajmie nam ok. 2-3 miesięcy, dlatego wędrówki po urzędach musimy zacząć już w zimie, żeby ogródek mógł ruszyć wraz z pierwszymi promieniami słońca i ciepłymi dniami. (mak)